Dôležitou formou internacionalizácie štúdia a aktivít na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave je zapájanie sa do medzinárodných výskumných a rozvojových projektov. V minulosti to boli úspešné projekty EÚ orientované na rodovú rovnosť GENOVATE v univerzitnom prostredí, tiež vzdelávacie projekty zamerané na sociálne znevýhodnené skupiny, migrantov a budovanie vhodných zdravotníckych kapacít napríklad projekty Finally, SH-CAPAC.
Významným prínosom pre výskum na fakulte je viacročný projekt EÚ, ktorý rieši problematiku ťažkých úrazov mozgu - Collaborative European Neuro Trauma Effectiveness Research in TBI - CENTER TBI 1/10/2013 - 31/3/2020.
Novým je projekt EÚ Horizont 2020 SUNI-SE - Intervencia na zvýšenie rozsahu prevencie neprenosných chorôb (AScaling-Up Noncommunicable Diseases Intervention). Aktivity sú zamerané na primárnu prevenciu s cieľom znížiť zaťaženie neprenosnými chorobami. K tomu je nevyhnutné, aby si ľudia uvedomovali rizikové faktory a riešili nadváhu, zvýšený krvný tlak alebo fajčenie a aby sa s uvedenými problémami čo najskôr obrátili na pomoc odborníkov. Projekt je realizovaný v Indonézii, Mjanmarsku a vo Vietname od roku 2019 do roku 2022. Riešiteľom je konzorcium šiestich európskych pracovísk na čele s Univerzitou v Groningene. TU FZaSP vedie jeden z piatich pracovných balíkov, ktorý je zameraný na využívanie postupov založených na dôkazoch (EB).
Tradíciou na našej fakulte sú humanitárne a projektové aktivity v Afrike, v Keni. Na tamojšom pracovisku je riešený rozvojový projekt SAMRS/2017/KE/1/2 (2017-31.8.2019) zameraný na zlepšenie surveillance infekčných ochorení. Členky katedry ošetrovateľstva TU FZaSP sa zúčastňujú humanitárnych zdravotníckych aktivít k riešeniu problémov migrantov v Grécku. Zahraničné skúsenosti sú prenášané do vzdelávacieho procesu.
Medzinárodnú spoluprácu v oblasti vzdelávania realizujeme na základe medzinárodných programov mobilít a dohôd medzi inštitúciami Erasmus+. Študenti aj zamestnanci sa majú možnosť zúčastniť študijných pobytov a stáží v zahraničí a tiež aktivít v rámci ERASMUS+. Ide o projekty CONFIDE Posilnenie kapacity výskumu v oblasti verejného zdravia a tvorby politík založených na dôkazoch v Tunisku (Strenghtening public health research capacity to inform evidence based policies in Tunisia) CONFIDE10/2017-10/2020. Ďalej ide o projekt IMASIIM Zlepšenie pomoci v inkluzívnom vzdelávacom prostredí (Improving Assistance in Inclusive Educational Settings - 10/2018-09/2020 a EDUVAC Vzdelávanie v kompetenciách o očkovaní (Educating Vaccination Competences) 12/2018-08/21 Koordinátorom tohto projektu je University of West Attica (UNIWA) z Grécka a partermi sú univerzitné pracoviská vo Fínsku, Španielsku a Taliansku.
Kontakty so zahraničnými partnermi prebiehajú aj na základe bilaterálnych dohôd o spolupráci aj mimo EÚ. Umožňujú to projekty Erasmus+ KA107. Tu máme spoluprácu s univerzitami v USA (Scranton) a v Tunise (Sousse). Spolupráca medzi TU v Trnave a Univerzitou v Scrantone trvá viac ako 20 rokov. Medzi už tradičné aktivity rátame spoluprácu s českými univerzitnými pracoviskami (Karlova Univerzita Praha, Juhočeská Univerzita České Budejovice) najmä v oblasti ošetrovateľstva. V sociálnej práci je to Univerzita v Ostrave v rámci siete univerzitných pracovísk ERIS. Pribudla spolupráca s Babeș-Bolyai University Cluj-Napoca v Rumunsku, s univerzitou v Sousse v Tunise, tiež kontakty s Polonia University v Czestochowej a s Lekárskou fakultou Palackého univerzity Olomouc. Aktuálny zoznam partnerských pracovísk Erasmus+ nájde záujemca aj na Web stránke univerzity www.truni.sk.
Naši študenti a učitelia sa zúčastňujú pobytov na partnerských pracoviskách, rovnako radi privítame študentov a kolegov zo zahraničia u nás.
Informácia o TU Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce v anglickom jazyku