• SK vlajka
  • EN vlajka
Katedra verejného zdravotníctva
Katedra sociálnej práce
Katedra laboratórnych vyšetrovacích metód v zdravotníctve
Katedra ošetrovateľstva
Pracoviská

Valentínska kvapka krvi

Trnavská univerzita v spolupráci s Národnou transfúznou službou (NTS) v čase Sv. Valentína každoročne organizuje podujatie s názvom Valentínska kvapka krvi. Študenti aj pedagógovia prichádzajú na odberné miesto, aby prispeli touto vzácnou tekutinou k záchrane ľudských životov. Dnes, počas pandémie Covid- 19 sa mobilné odbery nerealizujú, no krv potrebujeme kontinuálne a možnosť darovať ju, je tu stále. Darovanie krvi je skutočným
„darom života“, ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Je to veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý humánny krok, kedy môžeme pomôcť druhým bez rozdielu veku, deťom, mladým ľuďom, seniorom, geriatrickým pacientom a tým ktorí to neodkladne potrebujú. Medzi nich patria najmä chronicky chorí, akútne chorí pri náhlom zhoršení základného ochorenia, onkologický pacienti, ženy po pôrode, a tiež tí, ktorí potrebujú stimulovať imunitný systém.

NTS SR v súvislosti s pandémiou COVID-19 zaviedla prísnejšie hygienické a preventívne opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu.

Darcovia môžu prísť na odberové pracovisko iba s ochranným rúškom alebo prekrytím tváre. Povinná je dezinfekcia rúk, meranie teploty darcu a vyplnenie tzv. checklistu. Okrem štandardných podmienok musí darca v tomto období spĺňať aj ďalšie kritériá, a to: nevyskytovať sa za posledných 14 dní v zahraničí, nebyť v ostatných 14 dňoch v kontakte s osobou, ktorá sa vrátila zo zahraničia, je v karanténe alebo sa u tejto osoby objavili príznaky respiračného ochorenia alebo ochorenia COVID-19, a tiež nemať v posledných 14 dňoch niektorý z nasledujúcich príznakov respiračného ochorenia ako suchý kašeľ, dýchavičnosť, zvýšenú teplotu, zimnicu, bolesť v krku, bolesti svalov, hnačku alebo zvracanie. NTS SR na odberových pracoviskách zaviedla pre darcov zároveň časenky – každý darca krvi sa môže objednať na odber telefonicky na presný čas. Zámerom tohto opatrenia je minimalizovanie zvýšenej koncentráciu ľudí na jednom mieste. Objednávanie je možné od 7.00-17.00 hod. (zoznam telefónnych čísiel nájdete na webovej stránke www.ntssr.sk ).

Tí, ktorí stojíte pred rozhodnutím darovať krv, nedajte sa odradiť súčasnou situáciou. Vaša bezpečnosť je chránená preventívnymi opatreniami pred odberom. Tí ktorí ste sa rozhodli po prvý krát pre tento humánny čin, máme pre Vás niekoľko rád.

Celý proces darovania krvi trvá, od registrácie až po odchod domov, približne hodinu a samotný odber len 5 - 15 minút, počas ktorých daruje darca 450 ml krvi. Krv je ďalej spracovaná (rozdeľovaná) na jednotlivé zložky, ktoré môžu pomôcť zachrániť ľudské životy.

Darovať krv môžete ak

  • máte hmotnosť min. 50 kg
  • je Váš vek od 18 do 60 rokov, pri dobrom zdravotnom stave a pravidelnom darovaní krvi do 65 rokov
  • ste zdravý – bez závažných chronických a infekčných ochorení
  • ste duševne spôsobilý (všetky ostatné podrobnosti si viete nájsť v online dotazníku NTS)

Ako sa pripravíte na darovanie krvi

  • deň pred odberom krvi sa odporúča konzumovať ľahké jedlá, odpočinok, obmedziť fyzickú a psychickú námahu
  • nekonzumovať alkohol aspoň 36 hodín, fajčiť 12 hod. naposledy pred plánovaným odberom krvi
  • veľa tekutín, aspoň 2,5 l
  • v deň odberu krvi konzumovať ľahké nemastné jedlá, tekutiny 0,5 – 1 l, nefajčiť, nepiť alkohol

Krv môžete darovať každé 3 mesiace, ženy každé 4 mesiace. Výnimočne aj o mesiac pri dobrom zdravotnom stave. Táto výnimka platí iba raz ročne. Po darovaní sa objem krvnej straty doplní do 24 až 48 hodín, strata krviniek sa doplní do 2 týždňov, železo za 2 mesiace. Krvné doštičky sa vrátia do normálnej hladiny za dva dni. Darovanie krvi prispieva k regenerácii organizmu, má stimulujúci účinok, zlepšuje imunitu, skvalitňuje stav pokožky a napomáha vyrovnávaniu krvného tlaku. Dobrý pocit z darovania krvi vplýva aj na psychiku človeka. Preto veríme, že sme Vás aj týmito slovami povzbudili k darovania krvi.