Katedra verejného zdravotníctva
Katedra sociálnej práce
Katedra laboratórnych vyšetrovacích metód v zdravotníctve
Katedra ošetrovateľstva
Pracoviská

Utečenci to majú na ceste do Európy čoraz ťažšie: Slovinci vydali kontroverzné azylové zákony!

Slovinský parlament schválil vo štvrtok návrhy zmien v azylovom zákone, čím otvoril cestu k obmedzovaniu vstupu migrantov do krajiny a k zavedeniu hraničných kontrol v prípade opätovného nárastu migrácie.

Parlament schválil zmeny v zákone pomerom hlasov 47 k 18. Tieto reštriktívne opatrenia budú môcť byť uvedené do praxe na žiadosť ministerstva vnútra a po schválení parlamentom, pričom na ich aktiváciu bude stačiť jednoduchá väčšina hlasov, informovala agentúra STA.

Po aktivácii opatrenia Slovinsko nevpustí na svoje územie ľudí bez dokladov alebo tých, čo vstúpia do krajiny ilegálne. Nové opatrenie umožní aj zrýchlenie procesu vyhosťovania.

foto: Archív pluska.sk

Návrh zmien v azylovom zákone podporila aj časť opozície. Kritici novej právnej norme vyčítajú, že fakticky uzákoňuje porušovanie ľudských práv. Zákon kritizovali aj ľudskoprávne organizácie, vrátane Amnesty International, ktoré obvinili Slovinsko, že "zatvára svoje hranice pred zúfalými ľuďmi a obracia sa chrbtom k svojim povinnostiam vyplývajúcim z medzinárodného práva".

Skúsenosti so situáciou v Slovinsku má aj humanitárna pracovníčka Silvia Puteková z Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity. Puteková pôsobila na juhu Slovinska v obci Dobová. „V tábore sa nachádzajú okrem Sýrčanov aj utečenci z Iraku a Afganistanu,“ uviedla Puteková. Počas jej pôsobenia v utečeneckom tábore koncom minulého roka, prekročilo denne hranicu Schengenu približne 2500 ľudí.

Slovinsko je jednou z krajín na tzv. balkánskej trase využívanej migrantmi v rokoch 2015-16 na ich ceste do prosperujúcejšej časti Európy. Mnohí z migrantov boli utečenci zo Sýrie.

Uverejnil: Pluska.sk