Katedra verejného zdravotníctva
Katedra sociálnej práce
Katedra laboratórnych vyšetrovacích metód v zdravotníctve
Katedra ošetrovateľstva
Pracoviská

Návšteva Kuratorium Wiener Pensionisten-Wohnhäuser vo Viedni

Dňa 5.12. 2018 sa konala návšteva Kuratorium Wiener Pensionisten-Wohnhäuser vo Viedni. Exkurzie v Kuratoriu sa zúčastnilo 6 študentiek 2.ročníka Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce, Katedry ošetrovateľstva, ktoré ju vyhrali na Konferencii Nové trendy v ošetrovateľstve V. Študentky navštívili zariadenia Haus Mariahilf a Haus Wieden.

Haus wieden je rehabilitačné centrum, v ktorom mohli neskôr pacienti aj žiť. Budova má 8 poschodí. Na prízemí sa nachádza recepcia. Prvé dve poschodia sa skladajú  z lôžkovej časti, kde sa pacienti učia o seba starať, znovu chodiť, vykonávať sebaobslužné činnosti. Na tomto rehabilitačnom oddelení môžu pacienti stráviť maximálne 14 dní. Neskôr sú presunutí buď do domácej starostlivosti po navrátení schopnosti postarať sa o seba alebo môžu zostať žiť v zariadení. Na treťom a štvrtom poschodí sa nachádza oddelenie s moderne vybavenými izbami, kde vo dvojici žijú klienti po dobu 92 dní. Posledné sú obytné apartmány pre ľudí, ktorí už nie sú schopní samostatne bývať. Na posledných poschodiach sa nachádzajú izby pre personál.

návšteva Kuratorium Wiener Pensionisten-Wohnhäuser vo Viedni

Haus Mariahilf je sociálne zariadenie pre klientov s postihnutím, ktorí vyžadujú ošetrovateľskú starostlivosť. Budova sa skladá z ôsmich poschodí. Na prízemí je veľká spoločná jedáleň s pódiom na vystúpenia. Na prvých dvoch poschodiach sa nachádzajú imobilní klienti, ktorí potrebujú neustálu starostlivosť. Na treťom a štvrtom poschodí sú klienti s psychiatrickými ochoreniami alebo demenciou, ktorí potrebujú najmä dohľad pri užívaní liekov. Ďalej sa tu nachádza sesterská izba, vyšetrovňa a kancelárie. Na piatom až ôsmom poschodí žijú klienti v samostatných bytoch, kde im pomáha personál pri bežných denných činnostiach, o ktoré si sami klienti požiadajú. Každé poschodie má svoju spoločenskú miestnosť.

V oboch zariadeniach môžu klienti nonstop prijímať návštevy aj vlastniť domácich maznáčikov. Zariadenia sú vybavené najnovšou technikou a pomôckami. Personál má dostatok času venovať sa každému klientovi.