Katedra verejného zdravotníctva
Katedra sociálnej práce
Katedra laboratórnych vyšetrovacích metód v zdravotníctve
Katedra ošetrovateľstva
Pracoviská

Má extrémizmus u nás zelenú?

Napriek tomu, že prejavy rasovej, náboženskej a národnostnej neznášanlivosti na Slovensku za posledné roky prekvitajú, poznáme ich len ako vyjadrenia radikálov či populistov. Tento jav, kedy sa xenofóbne postoje stávajú tolerovaným právnym názorom, považuje Peter Patyi, odborník na extrémizmus, za veľmi nebezpečný.

Časovaná bomba nezáujmu vrcholových politikov o skutočné problémy občanov a mladých ľudí na Slovensku explodovala podľa odborníka do podoby extrémistických skupín a hnutí. Okrem týchto faktorov sa podpísala pod ich obľubu aj iná skutočnosť. „Na Slovensku nebolo ešte oficiálne označené žiadne hnutie za extrémistické. V tom vidím veľké rezervy. Dnes sa hovorí skôr o radikáloch a populistoch. Už takéto akési pozmeňovanie terminológie vo vzťahu k extrémizmu je podľa môjho názoru nebezpečné,“ myslí si Peter Patyi z Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce na Trnavskej univerzite.

Napriek tomu, že tento fenomén sa týka celej spoločnosti, zvlášť zraniteľnými sú podľa P. Patyiho mladí dospelí. „Síce v súčasnosti je zraniteľná celá spoločnosť a nerád by som označoval konkrétnu skupinu, zodpovednosť za tento stav sa pripisuje najmä mladým voličom,“ povedal. Prevenciu vidí v ľudskej obrane pred nepravdivými informáciami. „Každá informácia vychádza z nejakých zdrojov. Ak tieto zdroje nie je možné overiť, je tu nebezpečenstvo, že nie sú použité korektne,“ varuje pred šíriacimi sa dezinformáciami, ktoré sú populárne u mladých ľudí.

Téma extrémizmu v našej spoločnosti v ostatnom čase veľmi rezonuje a zrejme aj to bol dôvod, prečo prednášku s diskusiou Petra Patyiho práve na tému „Prevencia radikalizácie mladých ľudí“ zaradili usporiadatelia do programu akcie Týždeň fakulty. Súčasťou podujatia, ktoré od pondelka prebieha na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity boli okrem spomínanej prednášky aj ďalšie horúce témy súčasnosti.

„Jednotlivé katedry sa prezentovali a prezentujú zaujímavými vedeckými výsledkami, ale aj prednáškami a workshopmi. Aktivity prebiehajú až do zajtrajška. Sú prednostne organizované pre študentov a zamestnancov FZaSP, sú však voľne prístupné komukoľvek, kto má záujem sa ich zúčastniť,“ informovala nás koordinátorka akcie Katarína Levická. Ako ďalej uviedla, "zajtrajší posledný deň Týždňa fakulty uzatvorí prednáška „Ako prežiť skúškové“, ktorá je zameraná na pamäť a učenie, s praktickými radami, čo celkom určite ocenia najmä študenti,“ spresnila K. Levická.

Uverejnil: Globalnews.sk