Skočiť na hlavný obsah
Admin FZSP
02.02.2022

4.2.2022 Svetový deň proti rakovine

Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (Union for International Cancer Control - UICC ) vyhlásila 4. február  za Svetový deň boja proti rakovine, ktorý si pripomíname od roku 2002. Cieľom tejto iniciatívy je zvýšiť povedomie o rakovine a tom , čo môžeme pre svoje zdravie a zdravie svojich rodín urobiť.

Nádorové choroby patria v súčasnosti medzi druhú najčastejšiu príčinu úmrtia na Slovensku a počet onkologických pacientov u nás žiaľ každoročne stúpa. Rakovina prsníka vedie v rebríčku onkologických ochorení žien na Slovensku, na druhom mieste rakovina hrubého čreva a konečníka a na treťom mieste rakovina maternice. U mužov dominuje rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina prostaty a rakovina pľúc.

 (UICC) zdôrazňuje najdôležitejšie preventívne zásady v boji proti rakovine nasledujúcim spôsobom:

  1. Pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok u lekára
  2. Zdravé stravovanie
  3. Pravidelný pohyb a neprejedanie sa
  4. Vyhýbanie sa fajčeniu a požívaniu alkoholu
  5. Znižovanie stresu
  6. Dostatok spánku, dodržiavanie prirodzeného pomeru práce a odpočinku

 

Kto a čo môže pomôcť?

Liga proti rakovine je občianske združenie, ktorého primárnym cieľom je pomáhať onkologickým pacientom, ich rodinám a blízkym. Svoju činnosť vykonáva už viac ako 30 rokov v podobe realizácie množstvo vlastných  projektov, ktoré stále rozširuje podľa aktuálnych potrieb tak onkologických pacientov, ako aj spoločnosti. Veľkú pozornosť venuje informovanosti a edukácii verejnosti v oblasti predchádzania či včasného záchytu ochorenia.

Ak potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, je k dispozícii onkoporadňa  na bezplatnej linke 0800 11 88 11 .  Onkoporadňa slúži  najbližší kontakt s odborníkmi na rôzne tém. Informácie je možné získať potrebné informácie  aj prostredníctvom mailu poradna [at] lpr.sk

Kvalitu a efektívnosť skríningových programov na Slovensku, ktoré spustilo MZ SR, bude vyhodnocovať Národný onkologický inštitút v spolupráci s Národným centrom zdravotníckych informácií.

Národný onkologický inštitút, ktorý bol zriadený v rámci NOÚ 1. augusta 2018, zastrešuje odbornú pomoc pri napĺňaní cieľov Národného onkologického programu na Slovensku. Primárnym cieľom programu je zníženie novovzniknutých ochorení a úmrtnosti onkologických ochorení a zlepšenie kvality života onkologických pacientov.

Úmrtnosť má u väčšiny ochorení klesajúci trend, čo súvisí so zlepšenou liečebnou starostlivosťou ako aj so záchytom ochorení vo včasnejších štádiách. V celosvetovom meradle sa dá predchádzať 30 až 50 % nádorových ochorení.

 

PhDr. Jana Čapská, PhD.

Katedra ošetrovateľstva

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.