Skočiť na hlavný obsah
Admin FZSP
11.07.2022

Vedecko-výskumné aktivity prebiehajúce na pôde katedry LVMvZ: Meticilín rezistentný Staphylococcus aureus (MRSA)

Vedecko-výskumné aktivity prebiehajúce na pôde katedry LVMvZ: Meticilín rezistentný Staphylococcus aureus (MRSA)

Rezistencia na antibiotiká je vážnym problémom nielen u pacientov v zdravotníckych zariadeniach, ale aj  u starších ľudí   umiestnených  v rôznych typoch opatrovateľských domovov. Meticilín rezistentný Staphylococcus aureus (MRSA) je oportunistickým patogénom, ktorý pri oslabenej imunite seniorov môže viesť k závažným až fatálnym následkom. Časté hospitalizácie  geriatrických pacientov môžu byť rizikom predovšetkým pre seniorov umiestnených v domovoch sociálnych služieb vzhľadom na možnosť prenosu rezistentných kmeňov baktérií z nemocničného prostredia do týchto zariadení.

Touto problematikou sa v rámci svojej vedecko-výskumnej činnosti zaoberali aj členovia katedry LVMvZ - Mgr. Kamila Melnikov, PhD., doc. MVDr. Alžbeta Kaiglová, PhD. a RNDr. Soňa Kucharíková, PhD., ktoré do svojich výskumných činnosti zakomponovali aj študentov študijného programu LVMvZ (Mgr. Adriana Hojová, Bc. Dominika Dulovcová). Študenti touto formou môžu participovať na viacerých vedecko-výskumných aktivitách jednotlivých členov katedry prebiehajúcich na pôde fakulty. Zainteresovanie študentov do týchto činností je zároveň ideálnym spôsobom ako si môžu študenti vyskúšať aplikovať nadobudnuté teoretické vedomosti získané počas štúdia priamo do praxe. 

Hlavným cieľom spomínanej štúdie kolektívu autorov bolo zistiť mieru výskytu  S. aureus a jeho meticilín-rezistentnej formy u rezidentov domovoch sociálnych služieb (n= 242, 59-100 rokov) a  porovnať ich so skupinou neinštitucionalizovaných  dobrovoľníkov (n= 182; 18-86 rokov). 

S. aureus sa v nosovej dutine seniorov vyskytoval v 123 prípadoch z 242 vyšetrených vzoriek, v kontrolnej skupine bol S. aureus identifikovaný v 54 prípadoch zo 182 vyšetrených vzoriek. Zároveň bolo v  kontrolnej skupine následne odhalených 6 nosičov kmeňov MRSA, zatiaľ čo v skupine seniorov bol detegovaný MRSA v 29 prípadoch. Medzi sledovanými skupinami bol vo výskyte S. aureus a MRSA pomocou Pearsonovho  chí-kvadrát testu zistený štatisticky významný rozdiel, pričom  šanca výskytu S. aureus  bola v skupine seniorov v domovoch dôchodcov  takmer 2,5  x vyššia než v kontrolnej skupine a šanca výskytu MRSA  takmer 4x vyššia ako v kontrolnej skupine neinštitucionalizovaných participantov štúdie.

Preventívne opatrenia,  spočívajúce v monitorovaní výskytu MRSA,  edukácii personálu a prípadnej lokálnej dekolonizácii pozitívnych jednotlivcov   preto v takýchto zariadeniach nadobúdajú mimoriadny význam.

Z dôvodu potreby poukázať na vyššie uvedené skutočnosti sa v dňoch 5.-6.4. 2022, Mgr. Kamila Melnikov, PhD.  aktívne zúčastnila vedecko - odbornej konferencie s medzinárodnou účasťou VI. Labudove dni v Smoleniciach s konferenčným príspevkom METHICILLIN-RESISTANT STAPHYLOCOCCUS AUREUS AMONG SENIOR NURSING HOUSE RESIDENTS autorov doc. MVDr. Alžbeta Kaiglová, PhD., Mgr. Kamila Melnikov, PhD., RNDr. Soňa Kucharíková, PhD., Mgr. Adriana Hojová, Bc. Dominika Dulovcová, v rámci ktorého prezentovala vyššie uvedené výsledky štúdie.

Konferencia sa už tradične, po šiestykrát organizovala na počesť významného slovenského biológa RNDr. Milana Labudu, DrSc. v priestoroch Kongresového centra SAV v Smoleniciach. Na konferencii boli odprezentované nové vedecké a praktické poznatky z odborov virológia, parazitológia, bakteriológia, zoológia, ekológia a epidemiológia.

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.