Skočiť na hlavný obsah
Admin FZSP
14.11.2016

Útok na Slovákov v Afrike očami Zuzany, ktorá tam pracovala: Útočníkom sa nečudujem!

Patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta, lenže vďaka histórii a prírode je veľkým lákadlom pre turistov. Do Etiópie jazdia s klientmi aj niektoré naše cestovné kancelárie. Pre skupinku slovenských a českých turistov sa však vysnívaný výlet stal takmer osudným. Treba sa Etiópii vyhýbať?

K útoku na bezbranných turistov a ich sprievodcu, o ktorom informovali aj britské médiá, došlo minulý pondelok na juhozápade Etiópie pri meste Jimma. Skupina šiestich Slovákov a štyroch Čechov sem prišla s cestovnou kanceláriou Bubo Travel. Tá má exotickú destináciu v ponuke aj na rok 2017. Turistov prepadli šiesti útočníci, ktorí začali na auto hádzať kamene.

Vystúpil 32-ročný sprievodca, ktorý začal s útočníkmi komunikovať. Tí ho po hádke postrelili a muž vážne zranenie neprežil. Útočníci turistov obrali o peniaze a cennosti, niektorých zranili. Slovenke mali zobrať aj pas, náhradný jej vydal náš konzulát v Addis Abebe. Všetci turisti sú však už doma. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí už koncom októbra odporúčalo turistom zvážiť cestu do Etiópie.

 „Tamojšia vláda v krajine vyhlásila od 8. 10. 2016 výnimočný stav v trvaní 6 mesiacov,“ uvádza sa v odporúčaní slovenského ministerstva. Podobne varovalo svojich občanov aj české ministerstvo. Šéf cestovnej kancelárie Bubo Ľuboš Fellner oponoval, že skupina bola päť dní cesty od nebezpečných oblastí. Včera sa nám s ním nepodarilo skontaktovať. Na skúsenosti sme sa pýtali Zuzany Kráľovej, ktorá navštívila Etiópiu počas práce na rozvojovom projekte v Keni na prelome rokov 2012 a 2013.

Situácia v krajine bola vtedy dobrá, neboli vyhlásené žiadne varovania či obmedzenia. „Cestovala som bez miestneho sprievodcu po centrálnej a severnej časti krajiny,“ spomína vedecká pracovníčka Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity. „Vedela som, že v Etiópii pôsobia aj rôzne ozbrojené hnutia a dochádza k častým kmeňovým nepokojom. Pýtala som sa miestnych na bezpečnosť, kde mi odporúčajú vziať si sprievodcu, kam by som nemala vôbec ísť a, naopak, kde sa môžem pohybovať aj sama,“ vysvetľuje Zuzana.

 „Ja sa ani nečudujem, že to miestni na turistov skúšajú, pretože nemajú absolútne nič a zomierajú od hladu,“ dodala. Varovania ministerstva by sme podľa nej nemali podceňovať. „Bezpečnosť vám nikto stopercentne nezaručí. Keď je v krajine vyhlásený výnimočný stav, tak žiadne bezpečné oblasti neexistujú a neochráni vás ani miestny sprievodca,“ povedala Kráľová.

Uverejnil: www.pluska.sk

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.