Projekt EÚ Horizont 2020 SUNI-SEA
Projekt chce znížiť zaťaženie neprenosnými chorobami, k čomu je nevyhnutné aby si ľudia boli vedomí rizikových faktorov a riešili nadváhu, zvýšený krvný tlak alebo fajčenie, alebo aby sa s uvedenými problémami čo najskôr obrátili na odborníkov. Toto sa nazýva primárna prevencia. Chceme, aby ľudia s rizikovými faktormi boli diagnostikovaní čo najskôr a bola im poskytnutá osobná podpora. Toto sa nazýva sekundárna prevencia. Chceme, aby ľudia s ochorením dostali náležitú liečbu, a to ako lieky, tak aj podporu životného štýlu, aby sa predišlo komplikáciám, ktoré ovplyvňujú ich pohodu. Toto sa nazýva terciárna prevencia. Môžeme urobiť časť tejto práce v komunitách a časť tejto práce v zariadeniach primárnej zdravotnej starostlivosti.
Projekt Scaling-Up Noncommunicable Diseases Interventions v juhovýchodnej Ázii (SUNI-SEA) je financovaný Európskou úniou. Je realizovaný v Indonézii, Mjanmarsku a vo Vietname od roku 2019 do roku 2022. Cieľom projektu SUNI-SEA je overiť účinné stratégie rozširovania programov prevencie a riešenia diabetu a hypertenzie založeného na dôkazoch. Projekt prinesie dôkazy na podporu udržateľných opatrení na dosiahnutie cieľov trvalo udržateľného rozvoja.
Projekt bude definovať kritické faktory úspechu pri meraní opatrení na zvýšenie hypertenzie a prevencie a liečby diabetu prostredníctvom validácie:
- a) kontextových faktorov pre efektívnu implementáciu intervencií neprenosných ochorení (NCD);
- b) hlavných zložiek intervencií založených na komunitách a zdravotníckych zariadeniach;
- c) nákladovo najefektívnejších a trvalo udržateľných stratégií rozširovania.
Projekt vytvorí vzdelávacie a výučbové materiály, vyvodí ponaučenia z týchto troch krajín a poskytne odporúčania pre celosvetovú implementáciu intervencií neprenosných ochorení.
SUNI-SEA prispeje k dôkazovej základni Globálnej aliancie pre chronické choroby, globálnej aliancie NCD a Svetovej zdravotníckej organizácie.
Tím z Trnavskej univerzity sa zúčastňuje na tomto projekte v pozícii hlavného koordinátora pracovného balíka 3, kde sa zameriava sa najmä na oblasť uplatnenia vedeckých dôkazov v komunitnej a klinickej prevencii hypertenzie a diabetu. Zároveň sa podieľa na príprave platformy pre vzdelávanie na báze MOODLE.
Projekt „SUNI-SEA Scaling up NCD Intervention“ koordinuje organizácia Univerzita v Groningene (Holadsko). Okrem Trnavskej univerzity (Slovensko) sú významnými partnermi projektu aj Univerzita v Passau (Nemecko) a HelpAge International UK. Partnermi v Ázii sú Universitas Sebelas Maret (Indonézia), Univerzita verejného zdravotníctva (Mjanmarsko), Univerzita thajského Nguyenu pre medicínu a farmáciu a Výskumný ústav zdravotníckej stratégie a politický inštitút (obidva vo Vietname). V Indonézii sú pridruženými partnermi aj Národný systém zdravotného poistenia a Ministerstvo zdravotníctva.
Hlavný koordinátor projektu za Trnavskú univerzitu: prof. MUDr. Martin Rusnák, CSc., kontakt: martin.rusnak [at] truni.sk
Členovia projektového tímu: prof. MUDr. Viera Rusnáková, CSc., MBA; prof. MUDr. Adriana Ondrušová, PhD., MPH; doc. PhDr. Marek Majdan, PhD., MSc.; doc. PhDr. Martina Žáková, PhD.; PhDr. Kristína Grendová, PhD., MPH; PhDr. Jarmila Pekarčíková, PhD., MPH; Mgr. Dominika Plančíková, PhD.; Mgr. Juliana Melichová; Mgr. Patrik Sivčo; MUDr. Bc. Tran Minh Hieu; Bc. Phuong Truc Pham