Skočiť na hlavný obsah
Admin FZSP
08.09.2016

Nájdu sa aj u nás: Negramotných ľudí je vo svete stále dosť

Pre Európana bežná vec, vo svete však existuje stále veľké množstvo analfabetov – ľudí, ktorí nevedia čítať ani písať. Na túto skutočnosť upozorňuje Medzinárodný deň gramotnosti, ktorý si pripomíname práve dnes.

Za „prevenciu“ proti negramotnosti u nás možno považovať najmä školský zákon, ktorý určuje povinnú školskú dochádzku. „Na Slovensku je pre všetky deti zákonom stanovená 10-ročná povinná školská dochádzka, ktorá sa začína vo veku 6 rokov. Povinná školská dochádzka tak presahuje štandardnú dĺžku štúdia na základnej škole, ktoré trvá 9 rokov,“ uvádza sa v stanovisku Ministerstva školstva v súvislosti s gramotnosťou obyvateľstva. Pri poslednom sčítaní obyvateľov na Slovensku si do kategórie najvyššie dosiahnuté vzdelanie uviedlo „bez školského vzdelania“ takmer 847-tisíc obyvateľov na Slovensku. Z toho 16-ročných a starších si túto kategóriu zvolilo 6068 obyvateľov, „čo predstavuje 0,11243 % zo všetkých obyvateľov SR v roku 2011,“ povedal nám hovorca Štatistického úradu Marián Jánošík. Napriek tomu, že by sme z tohto údaju mohli vyvodzovať počet negramotných ľudí na Slovensku, podľa Jánošíka táto informácia nevypovedá o počte negramotných. V minulosti to však aj u nás vyzeralo inak. Podľa Pedagogickej encyklopédie Slovenska bolo ešte pred 2. svetovou vojnou negramotných na Slovensku viac ako 8 % ľudí. V podobných číslach sa dnes objavujú krajiny tretieho sveta.


Africká škola pod holým nebom. Vzdelanie je tu spoplatnené.

Skúsenosti s africkým školstvom má rozvojová pracovníčka Zuzana Kráľová z Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce na Trnavskej univerzite. V Keni, kde pracuje funguje rovnaký systém vzdelávania ako u nás. „Zásadný rozdiel je však v tom, že Keňa ma spoplatnené vzdelávanie, s výnimkou základného vzdelávania, ktoré je bezplatné. To ale neznamená, že je vzdelávanie zadarmo,“ povedala Kráľová. Žiak si musí aj v štátnej škole platiť za uniformu, študijné materiály, stravu aj transport. Navyše africké rodiny sú mnohopočetné a tak sa vzdelanie nedostáva každému.

V rozvojovom svete je vzdelanie vstupenkou k lepšiemu životu. Tvrdí rozvojová pracovníčka.

„Preferovaní vo vzdelávaní sú chlapci. Dievčatá sú vedené k práci v domácnosti a skorému vydaju. Veľakrát negramotní rodičia nepustia svoje deti do školy, pretože zastávajú názor, že dieťa k životu potrebuje vedieť len pracovať a nie strácať čas v škole,“ dodala rozvojová pracovníčka, ktorú najviac prekvapilo ako sú kenské deti hladné po vzdelaní. „Kenské deti majú svoje sny a plány a uvedomujú si, že bez vzdelania sa nikam v živote nepohnú,“ povedala Kráľová na záver. V súčasnosti je v Keni približne 22% negramotnosť a podľa štatistík UNESCO je na svete negramotných takmer 800 milónov dospelých ľudí.

Uverejnené na: www.pluska.sk

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.