Skočiť na hlavný obsah
Admin FZSP
13.07.2022

MAMOGRAFICKÝ SKRÍNING A PREVENCIA RAKOVINY PRSNÍKA

Rakovina prsníka patrí k najčastejším onkologickým ochoreniam žien nielen na Slovensku, ale aj na celom svete. Jedným zo spôsobov boja proti tomuto typu ochorenia je zdravý životný štýl, prevencia a včasná diagnostika.

V tejto súvislosti sa počas celého roka pacientske organizácie (Ružová stužka n.f., Amazonky a Onkomamky,...), Národný  onkologický inštitút, MZSR a odborné spoločnosti,  snažia osloviť širokú verejnosť a aktívne sa venujú šíreniu osvety o problematike venujúcej sa prevencii rakoviny prsníka. Taktiež sú v tejto súvislosti každoročne organizované domáce ale aj medzinárodné odborné podujatia, ktoré sú určené pre odbornú spoločnosť zaoberajúcu sa mamodiagnostikou a ochoreniami prsníka.

V mesiacoch máj-jún 2022 sa na štyroch takýchto podujatiach zúčastnili aj členky katedry LVMvZ doc. RNDr. Martina Horváthová, PhD., MPH a PhDr. Zuzana Bárdyová, PhD., MPH, ktoré sa aktívne podieľajú na implementácii mamografického skríningu na Slovensku, zvýšeniu povedomia o rakovine prsníka v populácii, či zvýšeniu povedomia o mamografickom skríningu v odbornej spoločnosti.

Dve zo spomínaných podujatí boli zamerané na šírenie osvety pre verejnosť: Beh pre zdravé prsia, Pečeňanský kotlík. Ďalšie dve podujatia boli odborného charakteru: Pracovné stretnutie preverených skríningových mamografických pracovísk organizovaného Národným onkologickým inštitútom a medzinárodná konferencia Mamotred 2022, na ktorých mali obe členky katedry pozvané prednášky.

Okrem spomínaných podujatí doc. RNDr. Martina Horváthová, PhD., MPH a PhDr. Zuzana Bárdyová, PhD., MPH v mesiaci jún absolvovali týždennú vzdelávaciu mobilitu v rámci Erazmus+ v Prahe, so zameraním sa na mamografický skríning.

 

Beh pre zdravé prsia

V nedeľu 29.mája 2022 sa na Veľkom Draždiaku v Bratislave uskutočnil piaty ročník podujatia „Beh pre zdravé prsia“, ktoré symbolicky spája šport a osvetu o prevencii rakoviny prsníka. Cieľom tejto benefičnej akcie je povzbudiť ženy k samovyšetreniu prsníkov, pravidelným prehliadkam, zdravému životnému štýlu a pohybu. Okrem spomínaného, podujatie zdôrazňuje aj význam mamografického skríningu, ktorý na Slovensku odštartoval v septembri 2019. Tak ako predchádzajúce ročníky, aj tento rok sa podujatie stretlo s veľmi pozitívnym ohlasom. Tohto ročníka sa rekordne zúčastnilo 837 účastníkov vo všetkých vekových kategóriách, pričom medzi účastníkov patrili nielen ženy, ale aj muži a deti. Počas celej akcie bola výborná atmosféra a už teraz sa môžeme tešiť na ďalší ročník „Behu pre zdravé prsia“, ktorého sa členky katedry určite opäť zúčastnia.

http://www.ruzovastuzka.sk/main2018/galeria/event/2022/2022-05-beh-prsia

 

Pečeňanský kotlík

Pečeňany sú obec na Slovensku, nachádzajúca sa v okrese Bánovce nad Bebravou. V obci sa 18.júna 2022 zorganizovalo podujatie „Pečeňanský kotlík“, ktorého sa zúčastnila aj pacientska organizácia Ružová stužka n.f., s ktorou spolupracujú obe členky katedry LVMvZ. Myšlienka edukácie verejnosti o prevencii rakoviny prsníka, spojená s výukou samovyšetrenia na fantóme prsníkov a ochutnávkou zdravej stravy ako prevencie vzniku onkologického ochorenia bola zapracovaná do rámca obecným úradom a starostom organizovaného spoločenského stretnutia v dedine. Zástupcovia Ružovej stužky n.f. na podujatí prezentovali zdravý životný štýl v podobe zdravých nátierok či ovocia. Do aktivity, príprava jedla v kotlíku, sa členy Ružovej stužky zapojili prípravou zdravej kaše – „Majkina dobrota“. Obyvatelia prijali tento netradičný spôsob edukácie o prevencii rakoviny prsníka veľmi prívetivo, čo predstavuje  pozitívnu spätnú väzbu.

V tomto smere je možné vidieť, že edukáciu obyvateľstva, prevenciu a zdravý životný štýl je možné šíriť kedykoľvek a kdekoľvek. Stačí len skupina zanietených a vždy dobre naladených ľudí, ktorí vedia byť v správny čas na správnom mieste a zároveň vedia osloviť cieľovú skupinu obyvateľstva tým správnym spôsobom.

http://www.ruzovastuzka.sk/main2018/galeria/event/2022/2022-06-pecenany

 

Pracovné stretnutie preverených skríningových mamografických pracovísk

Pracovné stretnutie preverených skríningových mamografických pracovísk bolo organizované Národným onkologickým inštitútom, dňa 16.6.2022. Jedným z bodov programu bolo odovzdanie „Ocenení najvyššej garancie kvality pre skríningové mamografické pracoviská“, ktoré získali všetky preverené skríningové mamografické pracoviská za ich činnosť v roku 2021. Ocenenie odovzdávala prof. MUDr. Viera Lehotská, PhD. (predsedníčka Komisia MZ SR pre zabezpečenie kvality v rádiodiagnostike, radiačnej onkológii a v nukleárnej medicíne) a doc. RNDr. Martina Horváthová, PhD., MPH (predsedníčka Odbornej pracovnej skupiny pre zabezpečenie kvality mamografických pracovísk Komisie MZ SR pre zabezpečenie kvality v rádiodiagnostike, radiačnej onkológii a v nukleárnej medicíne). Ocenenie najvyššej garancie kvality pre skríningové mamografické pracoviská získali aj dve skríningové mamografické pracoviská v Trnave: Rádiologická klinika Fakultnej nemocnice Trnava a Inštitút zobrazovacej diagnostiky v Trnave – MRI, s.r.o. Na oboch pracoviskách sa ženy stretnú nielen s najvyššou kvalitou celého diagnostického procesu (zobrazovacia technika spĺňajúca vysokú kvalitu, dvojité čítanie mamografických snímok, komplexný prístup a manažment ženy,.....), ale aj s milým a ľudským prístupom zdravotníckych pracovníkov.

Následne boli súčasťou odborného programu aj odborné prednášky, v ktorých doc. RNDr. Martina Horváthová, PhD.,MPH  prezentovala prednášku s názvom Znovupreverenie skríningových mamografických pracovísk po 2.rokoch: V čom spočíva vyšší stupeň previerky“ . Prednáška sa týkala objasnenia dokumentu „Štandardný postup na výkon prevencie karcinómu prsníka metódou populačného skríningu - skríningová mamografia - 2. revízia“, ktorého autorkou je aj pani docentka.

https://www.standardnepostupy.sk/standardy-skriningove/

K odborným prednáškam prispela aj PhDr. Zuzana Bárdyová, PhD., MPH, ktorá pôsobí ako referent pre analýzu dát mamografického skríningu Národného onkologického inštitútu. Vo svojich prednáškach spolu s MUDr. Alenou Kállayovou (odborný konzultant NOI pre skríning karcinómu prsníka a člen Odbornej pracovnej skupiny pre zabezpečenie kvality mamografických pracovísk Komisie MZ SR pre zabezpečenie kvality v rádiodiagnostike, radiačnej onkológii a v nukleárnej medicíne) prezentovali štatistické výsledky mamografického skríningového programu v SR z roku 2021, ako aj ďalšie prezentácie týkajúce sa mamografického skríningu a zberu štatistických údajov v nasledujúcom období.

https://www.noisk.sk/files/2021/2021-09-16-hodnotiaca-sprava-mamografic…

https://www.noisk.sk/files/2022/2022-06-21-hodnotiaca-sprava-mamograficky-skrining-2021-sk.pdf

Mamotrend 2022

XVII. MAMMO-TREN´DY 2022 je medzinárodná vedecká konferencia, ktorá sa uskutočnila v Trenčianskych Tepliciach  v dňoch 23.6.-24.6.2022. Na konferencii odznel bohatý odborný program, ku ktorému prispeli svojou účasťou obe členky katedry LVM - doc. RNDr. Martina Horváthová, PhD., MPH a PhDr. Zuzana Bárdyová, PhD., MPH. Odborný program obohatili o prednášky s názvom: „Čo čaká skríningové mamografické pracoviská v najbližšom období“, „Skríning 2021- štatistické výstupy“ a „Mamografický skríning na Slovensku- Quo vadis“

https://www.noisk.sk/files/2022/2022-06-25-mammotrend-bardyova.pdf

https://www.noisk.sk/files/2022/2022-06-25-mammotrendy-2022-noi-jtr.pdf

 

Program mobility Erasmus+

Okrem podporovania šírenia osvety verejnosti a prezentovania odborných výsledkov odbornej spoločnosti, sa obe členky katedry v problematike rakoviny prsníka a mamografického skríningu kontinuálne vzdelávajú. Za účelom zvýšenia si kvalifikácie a vedomostí v oblasti mamografie absolvovali doc. RNDr. Martina Horváthová, PhD., MPH a PhDr. Zuzana Bárdyová, PhD., MPH. týždennú pracovnú mobilitu vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe. V rámci mobility sa obe zamestnankyne oboznámili so systémom uskutočňovania kontrol kvality na rádiologickom pracovisku, možnosťami realizovania dozimetrie na rádiologickom pracovisku a mamografickým skríningom v Českej republike, vrátane legislatívnych noriem. Počas mobility sa doc. Horváthová a Dr. Bárdyová oboznámili s manažmentom žien na dvoch skríningových mamografických pracoviskách, pričom počas svojho pobytu v Prahe navštívili aj Mamodiagnostické centrum Waltrovka, ktoré predstavuje zdravotnícke zariadenie špecializované na komplexnú diagnostiku ochorení prsníka. Toto pracovisko je zároveň akreditované Ministerstvom zdravotníctva ČR pre uskutočňovanie mamografického skríningu a patrí medzi najlepšie centra tohto druhu v ČR. Veľkým prínosom zahraničnej mobility bolo stretnutie s prof. MUDr. Janom Danešom, CSc., ktorý je riaditeľom spomínaného mamodiagnostického centra Waltrovka, riadi mamografický skríningový program v ČR, je výkonným predsedom Komisie pre skríning nádorov prsníka MZ a patrí medzi svetovo uznávané osobnosti súčasnej medicíny. Okrem toho je vysokoškolským profesorom na 1.lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, kde viac ako 30 rokov odovzdáva svoje skúsenosti budúcim lekárom. 

Všetky získané informácie a skúsenosti sa budú obe členky katedry LVMvZ snažiť aplikovať v rámci ďalšej spolupráce a zavádzania mamografického skríningu v SR.

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.