Dňa 20. októbra si pripomíname Svetový deň osteoporózy, ktorý vyhlásila medzinárodná nadácia osteoporózy (IOF- Internacionál Osteoporosis Foundation )už v roku 1997. V tento deň sa verejnosť dozvedá bližšie informácie o možnostiach prevencie, liečby a diagnostike tohto metabolického ochorenia. Je to ochorenie, ktoré na Slovensku postihuje viac ako 500 000 ľudí, pričom vo väčšej miere sú zastúpené ženy.
Osteoporóza – rednutie kotí je závažné chronické ochorenie pohybového aparátu. Ide o ochorenie kostného tkaniva, ktoré sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikrovýstavby kostí, čo vedie k oslabeniu pevnosti kosti a tým k zvýšenej lámavosti a k zlomeninám. Lekári stále zdôrazňujú aktívne starnutie, čo znamená uvedomovať si tento proces a vedome predchádzať jeho negatívnym dopadom. Dnes už nepochybujeme, že mnohé z chorôb dospelosti a staršieho veku majú svoje korene v detstve a mladosti. Jednou z nich je chorobné rednutie kostí. Podľa ortopédov ide o epidémiu modernej doby. Nárast výskytu osteoporózy sa pripisuje jednak starnutiu populácie a tiež zmene životného štýlu. Mladá generácia presedí väčšinu svojho života v škole, potom doma pred počítačom a televízorom. Namiesto zdravej mliečnej stravy obľubujú hamburgery a kolu. Anorektický ideál krásy núti vylúčiť zo stravy tuky, vitamín D. Kosť nie je iba kusom materiálu. Je to živé tkanivo a stavebné látky v nej ustavične obmieňajú. Po 35. roku života sa urýchľuje odbúravanie kostného tkaniva na úkor novotvorby a kostná hmota v tele človeka postupne ubúda. Pri nedostatku pohybu nie sú kosti primerane zaťažené, čím sa narušuje ich výživa a vytvárajú sa podmienky na vznik osteoporózy. Riziko vzniku tohto ochorenia sa zvyšuje aj pri poruchách štítnej žľazy a prištítnych teliesok, reumatoidnej artritíde, ochorení žalúdka, čriev, pečene; pri užívaní niektorých liekov, napr. hormónov nadobličiek, štítnej žľazy, na úpravu krvnej zrážanlivosti.
V podstate rozlišujeme osteoporózu na primárnu a sekundárnu. Primárna sa vyskytuje u žien po menopauze z hormonálnych príčin. Ženské pohlavné hormóny regulujú tvorbu a pôsobenie kalcitonínu a vitamínu D. Počas menopauzy klesá produkcia estrogénu. Preto sa u mnohých žien po poslednom menštruačnom období vyvinie úbytok kostnej hmoty.
Sekundárna osteoporóza je spojená s životným štýlom každého jedinca.
Ako sa máme chrániť pred osteoporózou ?
- Vyváženou stravou – stravujte sa pestro –zelenina a ovocie, pravidelne konzumujte ryby (2x do týždňa), mäso, strukoviny, orechy, vajíčka.
- Dostatočným príjmom vápnika – konzumujte mlieko a mliečne výrobky aspoň 2 x denne (mlieko, jogurt, syry). Konzumujte aj iné zdroje vápnika: brokolicu, mak, kapustu, karfiol, kel, mandle, sardinky s kosťami.
- Vitamínom D– slnečným žiarením, stravou (vajíčkami, tučnými rybami), vitamínovými prípravkami. Pravidelné 30 minútové slnenie končatín alebo ramien a tváre stačí k vytvoreniu potrebnej dávky vitamínu
- Pravidelnou pohybovou aktivitou– pravidelne sa venujte fyzickej aktivite aspoň 30 minút denne. Vhodná je rýchla chôdza alebo Nordic walking (dynamická chôdza so špeciálnymi paličkami). Odporúčaný počet krokov je 10 000 za deň.
V oblasti podpory prevencie na zistenie rizikových faktorov odborní pracovníci uskutočňujú bezplatné individuálne odborné poradenstvo spolu s vyšetreniami:
- antropometrické vyšetrenie – výška, hmotnosť, obvod pása, obvod bokov
- analýzu stavby tela váhou OMRON – % podiel tuku v tele, % množstvo viscerálneho tuku, BMI – body mass index, % podiel kostrového svalstva
- spirometrické vyšetrenie – funkčné vyšetrenie pľúc – hodnotíme nasledovné
- stanovenie biochemických parametrov z kapilárnej krvi prístrojom Reflotron IV, prístrojom Accutrend: glykémia (cukor), celkový cholesterol, HDL cholesterol,
- denzitometrické vyšetrenie – meranie hustoty kostnej hmoty
Liečba osteoporózy je dlhodobá. Nevyhnutné je vylúčiť toxické vplyvy, obmedziť činnosti spojené s rizikom pádu. Podporiť fyzické aktivity , pri ktorých pád nehrozí. Dôležitá je strava, jej zloženie, najmä príjem vitamínu D a vápnika. Z medikamentóznej liečby je to najmä užívanie takzvaných stimulátorov kostnej novotvorby, látok znižujúcich odbúravanie kostného tkaniva a tiež hormonálna substitučná liečba a rehabilitačná liečba.
Za kolektív Katedry ošetrovateľstva Eva Tomíková