Skočiť na hlavný obsah
Admin FZSP
20.11.2023

Svetový deň diabetu

Medzinárodná diabetologická federácia(IDF) odhaduje, že  s diabetom žije celosvetovo 1 z 10 dospelých, pričom medzi chorými jednoznačne prevláda diabetes 2. typu. Predpokladá tiež, že až polovica chorých ani netuší, že cukrovku má a svoj zdravotný stav nerieši. Témou tohtoročného Svetového dňa diabetu (14.11.) je „Prístup k starostlivosti o diabetikov.“ Kampaň je zameraná na dôležitosť poznania rizika cukrovky (diabetu) 2. typu a na dostupnú pomoc pri oddialení, alebo predchádzaní rozvoja tohto ochorenia. Zároveň zdôrazňuje dôležitosť prístupu k správnym informáciám a starostlivosti na zabezpečenie včasnej liečby. Cieľom kampane je tiež poskytnúť odbornú pomoc pri oddialení, alebo predchádzaní rozvoja tohto ochorenia

Výskyt diabetu ku koncu roku 2022 podľa štatistík zverejnených NCZI v dispenzárnej starostlivosti diabetologických ambulancií 349 595 pacientov sledovaných pre niektorý typ diabetes mellitus, (v prepočte išlo o zhruba 6 440 prípadov na 100 000 obyvateľov).

Tým že včas odhalíte, že máte diabetes mellitus,  skorou liečbou a správnym lekárskym vedením  minimalizujete jeho dôsledky.  Pokiaľ diabetes nemáte, dozviete sa, ako môžete  riziko tohto ochorenia znížiť na minimum.

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.