Skočiť na hlavný obsah
Admin FZSP
01.12.2022

Ružový október v Trnave – mesiac zvyšovania povedomia o rakovine prsníka

Ružový október v Trnave – mesiac zvyšovania povedomia o rakovine prsníka

Rakovina prsníka patrí k najčastejším onkologickým ochoreniam, ktoré postihuje ženy na celom svete. Práve prevencia a včasná diagnostika hrajú kľúčovú rolu pri zachovaní dobrého zdravia ženy.

V mesiaci október sa viac ako inokedy myslí práve na ženy, ktoré či už bojovali, alebo bojujú s týmto ochorením. Avšak každá z nich si plne uvedomuje, že dôležitosť mamografického vyšetrenia sa má dávať do povedomia počas celého roka, nie len v mesiaci október. Práve 15. október je  Medzinárodným dňom pre zdravé prsia (Breast Health Day), ktorý sa už ako tradícia koná v 47 krajinách. Do celoeurópskej iniciatívy sa svojimi aktivitami zapojilo aj Slovensko, čím upozorňuje na dôležitosť prevencie a mamografického skríningu. Trnava pri tejto príležitosti osvetlila mestskú radnicu na ružovo, aby pripomenula ženám, že majú ísť na mamograficky skríning.

Na Slovensku má každá žena vo veku 50-69 rokov nárok na bezplatné mamografické vyšetrenie raz za dva roky. Ženy, u ktorých existuje vyššie riziko vzniku tohto ochorenia môžu toto vyšetrenie absolvovať raz ročne.

Ak chceme predchádzať spomínanému ochoreniu, okrem dôležitosti mamografického vyšetrenia musíme klásť dôraz aj na zdravý životný štýl v podobe dostatočného pohybu a vyváženej stravy. V neposlednom rade k prirodzenej prevencii patrí psychická pohoda a vyhýbanie sa stresu.

Trnavská univerzita spoločne s pacientskymi organizáciami (Ružová stužka n.f., Europa Donna Slovakia, Amazonky), Národným onkologickým inštitútom, mestom Trnava a preverenými skríningovými mamografickými pracoviskami v Trnave (MRI s.r.o., FN Trnava) aj tento rok zorganizovali 2. ročník verejno-vzdelávacieho podujatia pod názvom „BREAST HEALTH DAY – POZVI MAMU, TETU, STARÚ MAMU NA MAMOGRAFIU“.

Našim hosťom bola MUDr. Alena Kállayová, ktorá zastupuje združenie Ružová stužka a Europa Donna Slovakia. Práve jej prednášky boli zamerané na nevyhnutnosť zdravého životného štýlu, ktorý zabezpečuje komplexné zdravie a je jedným z dôležitých pilierov, ktorý bezpochyby zohráva kľúčovú úlohu v prevencii proti nádorovým ochoreniam vo všeobecnosti.

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti nám priblížili zástupcovia preverených skríningových mamografických pracovísk (celkovo je ich na Slovensku v súčasnosti 19) MUDr. Marek Kopáčik za IZD Trnava - MRI s.r.o. a MUDr. Matej Rusina zastupujúci FN Trnava.

Po prednáškach mali všetci zúčastnení možnosť vyskúšať si a naučiť sa samovyšetrenie prsníka na modeloch, ktoré inštruovali členky organizácie Ružová stužka. Podujatie vyvrcholilo v kaviarni Bezkydov, kde naši hostia ochotne debatovali s prítomnými práve o tejto problematike pri teplom čaji.

Celé podujatie bolo sprevádzané edukačnou činnosťou o prevencii rakoviny prsníka, vrátane možnosti nácviku samovyšetrenia prsníka na fantóme, prezentovaním zdravej výživy a výstavou diel onkopacientiek na Trojičnom námestí v Trnave.

„Rakovina prsníka je choroba ako každá iná, dá sa liečiť aj vyliečiť, ak je zistená včas. Rakovinu vie zistiť skríningová mamografia. Je bezplatná raz za dva roky pre ženy vo veku 50-69 rokov. Starajte sa o svoje zdravie, choďte na mamografiu!“ Týmito slovami ukončila verejno-vzdelávacie podujatie MUDr. Alena Kállayová.

Aktivity na Trojičnom námestí v Trnave

http://www.ruzovastuzka.sk/main2018/galeria/event/2022/2022-10-bhd-trnava

Prednášky pre študentov a verejnosť

http://www.ruzovastuzka.sk/main2018/galeria/event/2022/2022-10-bhd-trnava-prednasky

Čaj o piatej – interaktívna diskusia

http://www.ruzovastuzka.sk/main2018/galeria/event/2022/2022-10-bhd-trnava-kaviaren

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.