Patrícia Hockicková: Veda môže zmeniť svet k lepšiemu

Mgr. Patrícia Hockicková je doktorandkou v študijnom programe laboratórne a vyšetrovacie metódy. Na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity je už v druhom PhD. ročníku.
Už počas štúdia na strednej škole vedela, že chce pracovať v odbore, ktorý má reálny dopad na zdravie ľudí. Taktiež absolvovala stáž cez program Erasmus+ v laboratóriu molekulárnej biológie v belgickom meste Leuven.
Prečo som sa rozhodla pre Trnavskú univerzitu
Pri výbere vysokej školy som kládla dôraz na viacero aspektov. Dôležité pre mňa bolo mať možnosť výberu a to mi umožnila široká ponuka študijných programov, z ktorej som si zvolila odbor zodpovedajúci mojim záujmom a budúcim kariérnym cieľom.
Počas Dňa otvorených dverí som si prezrela moderné priestory rektorátu, historickú budovu Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce a presvedčila sa o kvalitnom vybavení.
Dôležitá bola aj poloha univerzity v centre Trnavy, navyše s výhodnou dostupnosťou z môjho bydliska. Osobná účasť na DOD mi poskytla cenné informácie priamo od pedagógov a študentov, čo mi výrazne uľahčilo rozhodovanie.
V neposlednom rade zohrali úlohu aj pozitívne referencie od mojich známych, ktorí tu študovali. Všetky tieto faktory spoločne prispeli k môjmu rozhodnutiu študovať práve na TRUNI.
Štúdium laboratórnych vyšetrovacích metód v zdravotníctve predstavuje ideálne spojenie vedy a medicíny s reálnym dopadom na zdravie ľudí.
Dôvodov, prečo som si vybrala laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve je viac, no spomeniem pár najzásadnejších. Už od základnej školy ma zaujímali prírodné vedy, hlavne chémia a neskôr sa k nej pridala aj biológia a práca v laboratóriu. Počas štúdia na strednej škole som vedela, že chcem pracovať v odbore, ktorý má reálny dopad na zdravie ľudí. A práve to mi poskytuje odbor laboratórne vyšetrovacie metódy.
Tento program zahŕňa široké spektrum disciplín, takže som mala na výber viac odvetví podľa toho, čo ma najviac zaujalo. Dôležité pre mňa bolo aj uplatnenie absolventov, ktoré je v rámci tohto programu veľmi široké - od klinických laboratórií až po výskumné pracoviská. Štúdium pre mňa predstavuje ideálne spojenie vedy a medicíny s reálnym dopadom na zdravie ľudí.
Možnosti pre rozvíjanie svojho potenciálu
Medzi najväčšie výhody štúdia podľa mňa patrí široký výber študijných programov na piatich fakultách, čo dáva študentom veľkú flexibilitu pri výbere odboru. Študenti majú tiež množstvo príležitostí zapojiť sa do rôznych mimoškolských aktivít a rozvíjať tak svoj potenciál.
Mojím najobľúbenejším predmetom je mikrobiológia, ktorá ma nielen zaujala, ale aj zmenila môj pohľad na svet. Nie je to len o skúmaní mikroskopických organizmov, ale o pochopení ich obrovského vplyvu na náš život, zdravie a životné prostredie.
Tento predmet mi nielen rozšíril obzory, ale aj posilnil moju vášeň pre vedu a jej praktické využitie v každodennom živote. Fascinuje ma, ako poznatky z mikrobiológie nachádzajú uplatnenie všade – od medicíny až po priemysel.
Počas štúdia som sa vždy stretla s ochotou, podporou, priateľským no stále profesionálnym prístupom.
Z mojej skúsenosti hodnotím prístup vyučujúcich veľmi pozitívne. Počas štúdia som sa vždy stretla s ochotou, podporou, priateľským, no stále profesionálnym prístupom.
Študenti majú dostatok podpory, či už ide o konzultácie týkajúce sa rôznych aspektov štúdia, poradenstvo ohľadom programu Erasmus+, pri vedení bakalárskych, magisterských prác, či vedenie pri výskume v rámci Študentskej vedeckej odbornej činnosti. Študenti tu majú dostatok priestoru na rozvoj a získanie pomoci, no, samozrejme, každý môže mať trochu inú skúsenosť :-)
Myslím si, že na univerzite je množstvo príležitostí, ktoré môžu študenti využiť. Môžu sa zapojiť do rôznych vedeckých projektov, venovať sa študentskej odbornej vedeckej činnosti, absolvovať stáže alebo využiť možnosti výmenných programov. Okrem toho, môžu byť súčasťou rôznych klubov, akademického senátu či Študentskej rady. Rovnako sú dostupné rôzne workshopy, prednášky a diskusie, ktoré idú nad rámec bežných predmetov a pomôžu študentom rozšíriť si obzory.
Študentský život v Trnave: Stále sa niečo deje
Študentský život na univerzite je super, stále sa tu niečo deje – prednášky, workshopy, rôzne akcie alebo športové aktivity. Je to skvelý spôsob, ako sa nielen niečo naučiť, ale aj stretnúť nových ľudí a užiť si štúdium naplno. Obrovskou výhodou je, že univerzita je priamo v centre mesta. Všetko je blízko – kaviarne, knižnice, pamiatky aj doprava, takže život študenta je tu naozaj pohodlný a pestrý.
Svoj voľný čas sa snažím rozdeliť medzi svojich blízkych, domácich maznáčikov a cestovanie. Vždy raz do týždňa sa snažím ísť aspoň na menší jednodňový výlet po okolí a objavovať krásy Slovenska.
Študentom odporúčam, aby sa nebáli využiť všetky možnosti, ktoré univerzita ponúka a zapojili sa do projektov, zúčastnili sa stáží, workshopov či výmenných programov, pretože práve tieto skúsenosti môžu otvoriť dvere k ďalším príležitostiam.
Taktiež nech sa neboja spoznávať nových ľudí, budovať kontakty a využívať podporu učiteľov. A užívať si študentský život, ale zároveň nezabúdať na rovnováhu medzi štúdiom a voľným časom :-)
Veda má moc zmeniť svet k lepšiemu.
Po ukončení štúdia by som rada pokračovala v akademickej dráhe a venovala sa výskumu, pretože verím, že veda má moc zmeniť svet k lepšiemu.
Trnavská univerzita ponúka kvalitné študijné programy. Štúdium na univerzite podporuje nielen profesionálny, ale aj osobný rast študentov. Mesto Trnava je krásne historické mesto, ktoré poskytuje ideálne prostredie na štúdium aj voľný čas. Pre mňa je Trnavská univerzita miestom, kde sa spája kvalitné vzdelanie s nádherným prostredím.
Stáž v laboratóriu molekulárnej biológie
Svoju stáž som absolvovala v belgickom meste Leuven. Rozhodnutie absolvovať stáž v laboratóriu molekulárnej biológie na Katholieke Universiteit Leuven bolo pre mňa logickým krokom, pretože som túžila rozšíriť svoje teoretické vedomosti o praktické zručnosti a zároveň sa osobnostne rozvinúť v medzinárodnom kontexte.
Rozhodnutie pre túto krajinu a organizáciu vyplynulo z konzultácie s docentkou Soňou Kucharíkovou, ktorá na tomto pracovisku pôsobila 11 rokov ako vedecký pracovník. Jej skúsenosti a pozitívne hodnotenie pracovného prostredia, odborného zázemia a možností profesionálneho rozvoja ma presvedčili, že ide o ideálne miesto na získanie nových poznatkov a praktických skúseností. Okrem toho ma zaujala aj reputácia organizácie v medzinárodnom prostredí a jej zameranie na inovatívny výskum.
Množstvo cenných praktických zručností
Počas stáže som nadobudla množstvo cenných praktických zručností z oblasti mikrobiologického výskumu. Výrazne sa zlepšila moja schopnosť samostatne pracovať v laboratóriu, plánovať experimenty a analyzovať získané dáta. Získala som tiež hlbšie teoretické a praktické poznatky z oblasti mykológie a molekulárnej biológie. Okrem toho som mala možnosť komunikovať s medzinárodným tímom, čo výrazne prispelo k zdokonaleniu mojich jazykových schopností, najmä angličtiny.
Kolegiálna a tímová kultúra
Počas stáže ma asi najviac prekvapila odlišná pracovná kultúra, ktorá sa vyznačovala veľkou flexibilitou pracovného času.
Veľmi ma potešila aj ochota kolegov a študentov zdieľať svoje skúsenosti a pomáhať mi s riešením akejkoľvek situácie.
Najmilším prekvapením bolo, keď som bola svedkom osláv úspechov jednotlivcov, ktoré sa vždy konali spoločne ako tímová udalosť. Bolo to krásne gesto, ktoré mi ukázalo, aká silná a dôležitá je kolegiálna a tímová kultúra, aj keď som nebola stálou súčasťou tímu, cítila som sa byť jeho hodnotnou súčasťou.
Belgická kuchyňa príjemne prekvapí
Z pobytu v zahraničí som sa snažila vyťažiť maximum a cestovať vždy, keď sa naskytla príležitosť. Bol to úžasný spôsob, ako porovnať život v inej krajine s tým, na čo som zvyknutá. Keď mi laboratórne povinnosti nedovolili vycestovať ďalej, s radosťou som objavovala historické mesto Leuven - prechádzky a bicyklovanie po starobylých uličkách boli pre mňa ako cestovanie v čase.
Obzvlášť sa mi páčila historická časť Groot Begijnhof a návštevy impozantných kostolov. Medzi moje najobľúbenejšie zážitky patrí návšteva Atómia v Bruseli a festival Tapas v Leuvene. Mimoriadne sa mi páčil aj letný festival, ktorý sa odohrával každý víkend.
Samozrejme, nemohla chýbať ani degustácia belgickej čokolády a tradičných belgických jedál, a musím povedať, že belgická kuchyňa ma veľmi príjemne prekvapila.
Okrem cestovania a objavovania miestnej kultúry som počas stáže spoznala množstvo inšpiratívnych ľudí z rôznych kútov sveta, s ktorými som strávila príjemné chvíle a s niektorými som dodnes v kontakte.
Táto skúsenosť bola pre moju budúcu kariéru veľmi prínosná. Vďaka tejto stáži som mala možnosť rozšíriť si odborné znalosti, zručnosti v laboratórnych metódach ale aj svoje soft skills.
Erasmus+: Stanete sa samostatnejšími
Študentom, ktorí váhajú vycestovať na Erasmus+ by som to vrelo odporučila. Je to príležitosť, ktorá prináša množstvo benefitov. Počas pobytu nielenže spoznáte novú kultúru a zlepšíte si jazykové zručnosti – a to priamo v praxi, v bežných životných situáciách či v profesionálnom prostredí – ale nadviažete aj medzinárodné priateľstvá, ktoré môžu pretrvať celý život.k
Získate cenné skúsenosti, ktoré sa vám zídu nielen v budúcej kariére, ale aj v osobnom živote. Stanete sa samostatnejšími, naučíte sa zvládať nečakané situácie a prekonávať prekážky, čo posilní vašu sebadôveru a adaptabilitu.
Erasmus+ je super príležitosť na osobný a profesionálny rast.
Nebojte sa vykročiť zo svojej komfortnej zóny, nebudete ľutovať.