Skočiť na hlavný obsah
Admin FZSP
10.03.2022

Vo vysokom školstve pôsobí už viac ako 23 rokov.

Vo vysokom školstve pôsobí pani docentka Miriam Slaná už viac ako 23 rokov. Cenu Martina Palkoviča získala za zásluhy o rozvoj odboru sociálna práca na našej fakulte, s ktorou ju spájajú študentské časy (študovala v rokoch 1993 – 1997) a aj pôsobenie v akademickom senáte. Dnes je garantkou rôznych študijných programov a tiež garantuje nový bakalársky program Rozvoj dieťaťa a štúdium rodiny. Porozprávali sme sa s ňou nie len o práci:

Ste členkou Európskeho výskumného inštitútu sociálnej práce. Akými úlohami sa aktuálne v rámci inštitútu zaoberáte?

-Európsky výskumný inštitút sociálnej práce má niekoľko dôležitých oblastí záujmu. K hlavným patrí výskumná činnosť so zameraním na komparatívny výskum. Ďalej je to publikačná a vydavateľská činnosť. Od jeho založenia v roku 2007 bolo pod hlavičkou ERIS zorganizovaných 15 konferencií. Päť z nich sme zorganizovali my v Trnave. Ďalšou kľúčovou aktivitou sú Jarné školy sociálnej práce pre študentov doktorandského a magisterského štúdia. To je veľmi užitočný priestor nielen pre študentov, ale všetkých učiteľov a výskumníkov, v rámci ktorého sa navzájom informujeme o aktuálnych výskumných témach v krajinách Európy. Posledné dve Jarné školy boli on-line, takže sme mali účastníkov z už aj mimo európskych krajín, z USA, Indie a Austrálie. V ostatnom období rezonovali témy migrácie, chudoby, ochrany detí. Všetky tieto boli spracované aj v monografiách, ktoré boli v ERISe vydané. Naša katedra sa úspešne zapojila do projektu budovanie hodnôt vo vzdelávaní v sociálnej práci. Opätovne sa „vraciame“ k téme etiky a filozofie v sociálnej práci.

Svoje odborné znalosti prednášate aj na univerzitách vo Francúzsku a v Nemecku. V čom je pre študentov či akademikov zo západnej Európy naša sociálna práca zaujímavá, podnetná?

-Ak mám byť úprimná, tak to, že ju ešte niekto za tie peniaze robí. Keď porovnávame aký majú sociálni pracovníci plat v západných krajinách a u nás (vzhľadom na priemernú mzdu v krajine), tak je to pre študentov a aj kolegov zo zahraničia nepochopiteľné. A určite nie podnetné. Naposledy sme mali u nás študentov z Nemecka a Francúzska. Predstavili sme im niektoré zariadenia v Trnavskom kraji. Veľmi ocenili, že v tak skromných podmienkach dokážu ľudia z praxe pracovať s vysokou mierou kreativity a sú pozitívni a motivovaní.

V rámci odboru sociálna práca sa zameriavate na sociálnu prácu v zdravotníctve, konkrétne zameranú na osoby so zdravotným postihnutím. Čo sú pre Vás zásadné zmeny v základných právach osôb so zdravotným postihnutím za posledné desaťročie?

-Áno, venujem sa problematike zdravotného postihnutia, v posledných rokoch výskumne najmä deťom so zdravotným postihnutím. Potešujúce je, že deti, žiaci a študenti so zdravotným postihnutím sa vzdelávajú na všetkých stupňoch štúdia. Je ale pravda, že je to oblasť, v ktorej nás čaká veľa práce. Vidím že je to téma, ktorú si osvojuje celá spoločnosť. Vedie, respektíve, malo by nás to viesť, k vyššej miere tolerancie a empatie. Som rada, že od roku 2014 existuje Služba včasnej intervencie, ktorá je určená na podporu detí so zdravotným postihnutím a ich rodinám. Rodičia, ktorým sa narodí dieťa so zdravotným postihnutím prežívajú na začiatku po narodení dieťaťa ťažké chvíle. Pomoc v tomto období je veľakrát neoceniteľná.

Vediete, v rámci výuky, sociálno-psychologické výcviky zamerané na komunikáciu. Ako komunikujú dnešní študenti v porovnaní so svojimi kolegami spred 10 rokov? Zmenil sa v niečom „jazyk“, komunikácia študentov oproti minulosti?

-Iste, jazyk sa mení. Súčasná generácia bohato komunikuje medzi sebou prostredníctvom sociálnych sietí. Pred desiatimi rokmi, keď sedeli študenti pred našou kanceláriou a čakali na vyučovanie, tak sme ich chodili „utišovať“ aby sa tak nahlas nerozprávali, lebo ich bolo počuť až dnu. Teraz tam sedia, pozerajú do mobilov a nikto sa nerozpráva...

Ale, ako som si všimla, po takmer dvoch rokoch, niektorí veľmi zle prežívajú absenciu osobných kontaktov medzi sebou a aj s učiteľmi. Verím, že keď budeme mať spolu face to face výcvik, budú motivovaní, nabudení a zdieľni. Teším sa na to čo mi porozprávajú.

O Vás je známe, že nie ste fanúšikom sociálnych sietí. Prečo je tomu tak?

-Sociálne siete samé o sebe nie sú hrozbou. Tá vzniká až ich možným zneužitím. Obsah sa nám vymyká spod kontroly. Názory odborníkov a laikov majú rovnakú váhu. Pravda je to čo poviem „ja“, čo je jedným z typických znakov „postfaktovej“ doby. Čím ďalej tým viac vidíme, že nám sociálne siete prinášajú chaos a nedorozumenie medzi ľuďmi, narúšajú nám vzťahy. Mne osobne vadí vysoká miera agresivity a vulgarity a to všetko je umožnené anonymitou, respektíve falošnou identitou. Mám pocit, že nám sociálne siete prerástli cez hlavu. Mali nám slúžiť a stali sme sa ich obeťami a otrokmi.

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.