Toxoplazmóza – riziko v našom prostredí
Jedným z najrozšírenejších ochorení je toxoplazmóza: nakazených je približne 30 percent populácie. Toxoplazmózu spôsobuje vnútrobunkový parazit, ktorý postihuje teplokrvné živočíchy, pričom jej hlavnými hostiteľmi sú mačky a mačkovité šelmy. V prípade zdravých jedincov je priebeh toxoplazmózy spravidla asymptomatický, teda človek často nevie, že parazita v sebe má. Problematické je to u pacientov s oslabenou imunitou, pri ktorých hrozí riziko mozgovej toxoplazmózy, a u tehotných žien. Ak sa infikujú po prvý raz v tehotenstve alebo tesne pred otehotnením, parazit sa môže preniesť na plod a môže tak vyvolať spontánny potrat alebo zanechať trvalé následky na narodenom dieťati.
Toxoplazmóza, jej vývojove fázy, riziká, ktoré so sebou prináša, i možnosti jej liečby sú témou najnovšieho podcastu na portáli VEDA NA DOSAH s prof. RNDr. Františkom Ondriskom, PhD. (https://vedanadosah.cvtisr.sk/zdravie/podcast-toxoplazmoza-riziko-v-nasom-prostredi/).
Obrázok 1: Trofozoity Toxoplasma gondii z peritoneálneho exsudátu myši. Zdroj: Ondriska a kol., Atlas parazitov človeka, 2022.
Obrázok 2: Oocysty Toxoplasma gondii z trusu definitívneho hostiteľa – mačky. Zdroj: Ondriska a kol., Atlas parazitov človeka, 2022.
Obrázok 3: Oocysta Toxoplasma gondii z trusu mačky s dvomi sporocystami, z nich každá obsahuje 8 sporozoitov. Zdroj: Ondriska a kol., Atlas parazitov človeka, 2022.
Obrázok 4: Tkanivové cysty Toxoplasma gondii v mozgu človeka. Zdroj: Ondriska a kol., Atlas parazitov človeka, 2022.