Smutná štatistika: Počet mladých Slovákov bez domova rastie
Števo sa túla ulicami Bratislavy už 7. rok. V zašpinenom kabáte a červenej mikine pýta v centre mesta od ľudí drobné a v zúfalstve ho poteší aj „ciga“ od okoloidúceho. Zima bola krutá, ale nejako to zvládol. Za mamou sa však ísť hanbí...
Podobných príbehov je na Slovensku podľa Martina Vereša, zaoberajúceho sa problematikou bezdomovcov veľa. Alarmujúca je však skutočnosť, že podobne ako v prípade Števa ide o ľudí vo veku okolo 24 rokov.
Foto: unspash.com
Narušená funkčnosť rodiny je podľa odborníka z Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce v Trnave hlavnou príčinou prečo sa na ulici ocitnú už dokonca deti. Aj v prípade 24-ročného Števa, ktorý žil s mamou od 11 rokov sám, to bol tento prípad. „Podľa historicky prvého sčítania ľudí bez domova bolo koncom minulého roka v Bratislave z 2 064 bezdomovcov až 70 ľudí vo veku 18 až 24 rokov a dokonca bolo medzi nimi 284 detí,“ uviedol Vereš alarmujúce čísla, ktoré by mali smerovať k novým postupom pri pomoci ľuďom na ulici.
„V zahraničí už niekoľko rokov funguje model „housing first“ , teda „najskôr bývanie“ a až potom riešenie konkrétnych problémov klienta,“ uviedol odborník príklad zo susedného Rakúska, kde sa pomocou tohto modelu podarilo integrovať za 3 roky až 97 % mladých ľudí na ulici. Na Slovensku zlyháva podľa Vereša zle nastavený Zákon o sociálnom bývaní, ktorý neumožňuje sociálnym pracovníkom pomôcť mladým ako je Števo. Podľa informácií mimovládnych organizácií je na Slovensku približne 15 tisíc bezdomovcov s narastajúcim zastúpením mládeže.
Uverejnil: Noizz.sk