Skočiť na hlavný obsah
Admin FZSP
14.11.2016

Slovákov prepadli v Etiópii, rezort diplomacie pred cestou varuje

Šiesti Slováci sa stali účastníkmi drámy v Etiópii, kde dovolenkovali s našou cestovnou kanceláriou. Spolu so štyrmi českými turistami ich prepadli a okradli o peniaze a platobné karty. Ich miestneho vodiča ozbrojenci postrelili no on zraneniam po prevoze do nemocnice podľahol.

Turisti môžu hovoriť o veľkom šťastí. Čechom sa nestalo nič, jednu Slovenku pri incidente zranili. Podľa dostupných informácií, všetci sú už v bezpečí. Etiópia, ktorý sa nachádza v Africkom rohu vo východnej Afrike, láka cestovateľov. Navštívila ju aj Zuzana Kráľová, ktorá pracuje v Afrike na rozvojových projektoch Trnavskej univerzity. Ako nám povedala, „Etiópia je chudobnejšia než susedná Keňa, ešte len teraz sa spamätáva z komunistického režimu, ktorý v krajine vládol. Ľudia majú obmedzený prístup k vode, čo cítiť z ich zatuchnutého oblečenia. Asfaltové cesty s autami vidieť len vo veľkých mestách, zvyšné cesty sú štrkové a veľmi prašné. Budovanie infraštruktúry je v rukách Číny, ktorá má podpísané kontrakty s Etiópiou a čo zároveň spôsobuje, že krajinu postupne osídľujú čínski obyvatelia.“ Nepríjemnú skúsenosť zažila aj Zuzana Kráľová: „Mňa sa pokúsili okradnúť v hlavnom meste Addis Abeba priamo počas prechádzky centrom. Išlo o skupinu štyroch detí, ktoré žili na ulici. Dve z nich sa snažili odpútať moju pozornosť tým, že mi ponúkali na predaj rôzne cukrovinky a ďalšie dve sa medzitým snažili mi vziať z vrecka nohavíc mobil. Nepodarilo sa im to, nakoľko som bola obozretná.“

Práve obozretnosť by mala byť na prvom mieste. Hoci Etiópia vonia kávou, kadidlom, korenistým jedlom, jej obyvatelia žijú v súlade s pravoslávnym náboženstvom a odvšadiaľ počuť ich jedinečnú tradičnú hudbu, Zuzana Kráľová odporúča na základe vlastných skúseností, sledovať varovania k bezpečnostnej situácii v krajine a pokiaľ možno odložiť cestu až kým sa situácia nezlepší. „Nikto vám nezaručí 100% bezpečnosť a keď je v krajine vyhlásený výnimočný stav, tak žiadne bezpečné oblasti tam neexistujú“, myslí si Z. Kráľová.

Dôkazom jej tvrdení sú informácie na webovej stráne Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí. Rezort odporúča občanom SR zvážiť nevyhnutnosť cestovania do krajiny, osobitne do oblastí federálnych štátov Oromia a Amhara. „Od novembra 2015 v Oromskom regióne dochádza ku stretom medzi demonštrantmi a bezpečnostnými zložkami Etiópskej federatívnej vlády, ktoré si už vyžiadali stovky mŕtvych. Demonštrácie sa rozšírili aj do štátu Amhara. Odporúčame vyhýbať sa aj miestnym turistickým destináciám vrátane Gondar a Bahir Dar, kde bola proti demonštrantom použitá aj ostrá munícia“, varuje ministerstvo. Zároveň vyzýva slovenských občanov, aby v prípade cestovania do Etiópie využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke rezortu diplomacie.

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.