Pozor na to, čo doma dýchame
Ani vo vlastnom dome často nie sme v bezpečí. Okrem vonkajšieho prostredia sme vystavení znečistenému vzduchu aj vo svojom obydlí. Prekvapí vás, čím si najviac škodíme.
Slovensko je podľa odborníka Mareka Majdana v rámci znečistenia ovzdušia na tom pomerne dobre v porovnaní s krajinami ako je Čína alebo India. Najviac sú u nás znečistené oblasti s veľkou priemyselnou aktivitou a vysokou intenzitou dopravy. Marek Majdan z Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce na Trnavskej univerzite zrealizoval so svojim tímom sériu meraní zameraných na vnútorné ovzdušie. „Uskutočnili sme merania vo viacerých typoch obydlí – mestské sídla, vidiecke sídla, takisto rómske osady a merali sme aj vo vidieckych oblastiach Afriky – v Keni,“ povedal nám o výskume.
Každý z typov obydlí má vraj svoje špecifiká, pričom v moderných bytoch či domoch nám najviac môžu spôsobovať zdravotné problémy čistiace prostriedky a rôzne osviežovače vzduchu. „Vo veľkej časti sveta sú však primárnym problémom splodiny zo spaľovania tuhých palív. Z našich skúseností je situácia najhoršia jednoznačne v Afrike,“ vysvetlil Marek Majdan, ktorý osobne meral ovzdušie interiérov hlinených chatrčí v Keni. „Málokto si u nás vie predstaviť, že si rozloží oheň v strede kuchyne. Toto je vo veľkej časti vidieckej Afriky, ale aj strednej Ameriky alebo Indie bežná prax,“ dodal.
Konkrétne v spomínanej Keni, koncentrácia splodín z horenia – najmä oxid uhoľnatý, ohrozuje najviac ženy, ktoré väčšinou pre rodinu pripravujú jedlo a ich malé deti. V rámci vyšetrení obyvateľov chatrčí sa prejavili respiračné problémy u 80 % z nich. Úpravu obydlí ako napríklad zavedenie komína, ktorý by významne zmenšil riziko dýchania jedovatých splodín sa však u domorodého obyvateľstva nestretáva s veľkým pochopením. „Sú dlhodobo zvyknutí stavať svoje príbytky určitým spôsobom a neradi to menia,“ skonštatoval Marek Majdan.
Uverejnené na: www.globalnews.sk