Skočiť na hlavný obsah
Admin FZSP
24.08.2023

Posilňovanie vedeckej excelentnosti prostredníctvom projektu EMERALD

Posilňovanie vedeckej excelentnosti prostredníctvom projektu EMERALD: Nové biomimické mechatronické systémy pre osoby so špeciálnymi potrebami

Projekt EMERALD je inovačnou iniciatívou zameranou na posilnenie vedeckej excelentnosti vo výučbe tvorby a implementácie biomimických mechatronických systémov pre osoby so špeciálnymi potrebami. Spadá do programu EEA Grants 2014-2021 v rámci kľúčovej akcie "2021 Spolupracujúce projekty v oblasti vyššieho vzdelania". Jeho cieľom je zlepšiť kvalitu života tejto zraniteľnej skupiny prostredníctvom pokroku v 3D tlači a vývoji nových technológií.

Konzorcium projektu EMERALD združuje technické univerzity a malé a stredné podniky z Nórska, Rumunska, Poľska a Slovenska. Táto medzinárodná spolupráca umožňuje kombináciu odborných znalostí a perspektív, čo je kľúčom k úspechu projektu. Jeho základným pilierom je poskytovanie učebných prostriedkov a metód pre profesorov a študentov, ktorí sa zaujímajú o oblasť 3D tlače a jej aplikácie.

Hlavným cieľom projektu je vytvárať biomimické mechatronické systémy, ktoré zohľadňujú špecifické potreby osôb so špeciálnymi potrebami. Tieto systémy majú potenciál zlepšiť ich pohybovú a zmyslovú podporu, čím by sa mohla zvýšiť ich kvalita života. Projekt EMERALD predstavuje príklad, ako vedecká excelentnosť a spolupráca môžu viesť k reálnemu pozitívnemu vplyvu na inklúziu a technologický rozvoj.

Projekt EMERALD je významným krokom vpred pre výskum a vývoj biomimických mechatronických systémov a otvára nové perspektívy pre vzdelávanie a inovácie v oblasti. Spoločná snaha a medzinárodná spolupráca prekonáva hranice a prináša príklad toho, ako môže technológia slúžiť ku prospechu celej spoločnosti.

image-20230824094322-1

Obrázok  Návrh a výroba 3D tlačených anatomicky tvarovaných zariadení

V rámci projektu EMERALD 21-COP-0019, ktorý získal finančnú podporu z Nórskych fondov Finančného mechanizmu EHP, sa pripravuje významné podujatie organizované spoločnosťou BIZZCOM s.r.o. z Bučian na Slovensku. Tento podujatý, nazývaný "Multiplikačné podujatie o e-learningovej platforme pre bio-mechatroniku", sa bude konať 13. septembra 2023.

Hlavným zámerom tohto podujatia je poskytnúť príležitosť akademikom, študentom, výskumníkom a súkromným spoločnostiam, ktoré sa zaujímajú o pokročilé výrobné technológie, najmä týkajúce sa amputovaných končatín, zoznámiť sa s projektom EMERALD a jeho e-learningovou platformou pre oblasť bio-mechatroniky. Táto platforma umožňuje účastníkom oboznámiť sa s procesmi návrhu biomimetických mechatronických systémov na špeciálne potreby. Od 3D skenovania až po programovanie - súčasťou platformy sú všetky dôležité kroky.

Okrem prezentácie projektu a platformy má podujatie aj iný významný cieľ. Slúži ako fórum na zdieľanie poznatkov a skúseností medzi účastníkmi. Jedným z hlavných zámerov je rozšíriť Európsku sieť pre 3D tlač biomimetických mechatronických systémov - EMERALD.

Registrácia na podujatie je otvorená až do 11. septembra 2023, je potrebné sa registrovať cez formulár: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfYgGWrIm-JyUUS4GH7bLyxrn4MCv6EcUe8jeRkE2jtgoUOAQ/viewform .

Samotné podujatie sa uskutoční v priestoroch spoločnosti BIZZCOM s.r.o. v Bučanoch, na Slovensku. Táto udalosť ponúka príležitosť na obohatenie vedomostí, výmenu názorov a posilnenie spolupráce v oblasti pokročilých technológií a bio-mechatroniky.

EMERALD

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.