Ochorenia súčasnosti sú spojené s blahobytom
Všetci sa niekam náhlime. A čím viac sa Vianoce budú blížiť, tým budeme uponáhľanejší. Civilizačné ochorenia boli hlavnou témou sympózia, ktoré sa v stredu 9. novembra uskutočnilo na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity. Od pondelka sa tu stretávajú špičkoví odborníci na konferenciách s aktuálnymi témami a to v rámci celoslovenského už 13. ročníka Týždňa vedy a techniky, ktorý potrvá až do nedele, 13. novembra 2016. Práve spomínané civilizačné ochorenia rozmieňali na drobné v 12 prednáškach špecialisti z pohľadu laboratórnej medicíny, onkológie, infekčnej medicíny, chirurgie a kardiológie. Výsledkom bolo dobre známe konštatovanie, ktoré žiaľ berieme ako frázu a síce, že za civilizačnými ochoreniami stojí rýchly životný štýl, málo pohybu, zlé stravovanie a stres.
Ako skonštatoval dekan Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Jaroslav Slaný, „ochorenia súčasnosti sú spojené s blahobytom. „Záštitu nad včerajším dňom mali spolu s mestom Trnava aj VÚC a rektor univerzity Marek Šmid. Europoslanci Miroslav Mikolášik a Anna Záborská sa zase zúčastnili podujatia v pondelok, v prvý deň jeho konania. Konkrétne prispeli svojimi názormi na konferencii s názvom Etické problémy súčasnosti“, povedala nám jedna z organizátoriek Kristína Grendová. Podľa jej slov, v tejto súvislosti sa riešili etické problémy zdravotníctva a to zo strany teológov, zdravotníkov a tiež sociálnych pracovníkov. „Starnutie populácie, problémy dlhodobo chorých, ale najmä problematika eutanázie boli najdiskutovanejšie“, spresnila Kristína Grendová s tým, že pokiaľ ide o eutanáziu, najmä z pohľadu cirkvi panuje jednoznačný názor a síce, že aktívna eutanázia nepatrí do kresťanskej spoločnosti. „Pokiaľ ide o pasívnu eutanáziu, tam bola diskusia kvetnatejšia, no v konečnom dôsledku je výsledok podľa všetkých odborníkov rovnaký – jednoznačné nie“, dodala.
Dnes na spomínanej fakulte odborníci diskutujú na tému Včasná intervencia. Cieľom konferencie je upriamiť pozornosť na problematiku včasnej starostlivosti o deti, a zároveň vytvoriť platformu pre výmenu informácií medzi akademikmi a odborníkmi, ktorí sa na službe včasnej intervencie podieľajú. Včasná intervencia predstavuje komplexnú koordinovanú starostlivosť integrujúcu rôzne formy podpory z oblasti sociálnych služieb, zdravotnej starostlivosti, rehabilitácie, vzdelávania, psychológie a iných príbuzných disciplín určených deťom, ktoré sú vystavené riziku vývinového oneskorenia, alebo ktoré boli identifikované ako deti so špecifickými potrebami a ich rodinám.
Uverejnil: www.teraz.sk