Máme sa počas leta obávať Ziky aj u nás?
Európu čaká najteplejšie leto za posledných štyridsať rokov. Tvrdia to britskí vedci, podľa ktorých by už o onedlho mohli začať aj u nás horúčavy. Tie vraj budú počas sezóny dosahovať možno aj rekordné hodnoty. Ak sa predpovede potvrdia, v mesiacoch jún, júl a august sa teda máme na čo tešiť. V niektorých prípadoch s ironickým podtónom – nie každému to vyhovuje, iní si to „varenie sa vo vlastnej“ šťave budú užívať.
V tejto súvislosti sa vyskytujú obavy, že by sa v takom extrémnom teple mohol u nás usadiť hmyz, žijúci najmä v tropických oblastiach, prenášajúci nebezpečné choroby. V poslednom čase sa, okrem malárie, skloňuje Zika. Je naozaj čas na obavy? Na to sme sa spýtali infektologičky - profesorky Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity a zároveň prednostky Infekčnej kliniky Fakultnej nemocnice v Trnave Anny Strehárovej.
„Nie je sa na Slovensku čoho obávať“, tvrdí jednoznačne. „Komáre prenášajúce Ziku ani maláriu u nás nežijú. A ak by sa vyskytli, nemali by potenciál rozmnožovať sa. Napriek globálnemu otepľovaniu, potrebujú celkove iné klimatické podmienky aj určitú vlhkosť. Ide o dva rozdielne druhy komárov.“ Ziku prenáša komár z rodu Aedes aegypti. Vírus Zika prvý raz opísali v roku 1947 u opice v ugandskom pralese. „Ochorenia ľudí boli ojedinelé. Prvá epidémia vypukla v roku 2007 v Mikronézii a rozšírila sa do Latinskej Ameriky a Afriky. Vírus patrí medzi Flavivírusy podobne ako vírus žltej zimnice, horúčky dengue, alebo západonílsky vírus“, vysvetľuje infektologička.
Maláriu však spôsobujú jednobunkové parazity - plazmódiá, prenášané úplne iným druhom komára. Je to komár z rodu Anopheles, ktorý sa vyskytuje v subsaharskej Afrike, amazonskej oblasti Južnej Ameriky, juhovýchodnej Ázii a v niektorých ostrovoch Tichomiria. „Napriek tomu boli prípady, keď ochoreli pasažieri od komára aj na letisku pri medzipristátí, alebo pri nastupovaní do lietadla, ktoré priletelo z malarickej oblasti. Ide však o sporadické prípady tzv. autochtonnej alebo „tranzitnej malárie“ u ľudí, ktorí nikdy v malarickej oblasti neboli,“ popisuje Anna Strehárová.
Pokiaľ ide o Ziku, tento vírus je udomácnený najmä v Južnej a Strednej Amerike, najviac v Kolumbii a v Brazílii, kde bude onedlho letná olympiáda. Hoci sa ľudia prirodzene nebezpečným oblastiam vyhýbajú, do Ria de Janeiro paradoxne už v auguste pocestuje celý svet. Preto Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) kladie dôraz na ničenie odpadu a stojatých vôd v okolí veľkých miest, ktoré sú ložiskom komárov. Vraj to zaberie.
Uverejnil: www.zena.atlas.sk