Skočiť na hlavný obsah
Admin FZSP
19.12.2023

II. AKTUÁLNE PROBLÉMY HUMÁNNEJ PARAZITOLÓGIE

Dňa 20. septembra 2023 sa konal druhý ročník vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou „II. Aktuálne problémy humánnej parazitológie“ na pôde MEDIREX GROUP ACADEMY v Bratislave. Organizátormi konferencie boli Slovenská parazitologická spoločnosť pri SAV, Trnavská univerzita v Trnave – Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce a MEDIREX GROUP.

II. AKTUÁLNE PROBLÉMY HUMÁNNEJ PARAZITOLÓGIE

MEDIREX, a.s. predstavuje komplex diagnostických laboratórií v odboroch klinická biochémia, hematológia, klinická imunológia, toxikológia, lekárska genetika, bakteriológia, mykológia, parazitológia, sérológia, virológia, molekulárna biológia a mikrobiológia životného prostredia. Pracovisko zároveň predstavuje jednu z výučbových základní študentov Trnavskej univerzity v Trnave, Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce, Katedry laboratórnych vyšetrovacích metód v zdravotníctve.

Konferencia bola zahájená organizátormi konferencie, vrátane doc. RNDr. Martiny Horváthovej, PhD., MPH., vedúcej Katedry LVMvZ a prof. RNDr. Františka Ondrisku, PhD., hlavného usporiadateľa, odborného garanta konferencie a najuznávanejšieho parazitológa na Slovensku. Po úspešnom úvodnom ročníku sa aj tentokrát na konferencii zišli parazitológovia z výskumných ústavov, vysokých škôl, diagnostických laboratórií aj z klinických pracovísk. Odprezentovaných bolo 14 zaujímavých príspevkov z rôznych oblastí parazitológie, ktoré ponúkli množstvo podnetov k bohatej diskusii. Účastníci konferencie sa dozvedeli nové poznatky z oblasti diagnostiky parazitárnych nákaz, perspektívy v liečbe akantamébových infekcií, výskytu parazitov v rôznych vyšetrovaných skupinách populácie a regiónoch. Nechýbali prezentácie týkajúce sa ochorení prenášaných kliešťami. Veľkým prínosom bola aktívna účasť parazitológov z vedeckých ústavov, vysokých škôl i diagnostických pracovísk z Českej republiky. Konferencie sa tiež zúčastnili Mgr. Kamila Melnikov, PhD. z Katedry LVMvZ a RNDr. Vojtech Boldiš, PhD., vedúci úseku parazitológie v MEDIREX GROUP, ktorý s Katedrou LVMvZ spolupracuje na vedecko-výskumných aktivitách a školení záverečných prác študentov a spolu s prof. RNDr. Františkom Ondriskom, PhD. v rámci odbornej časti programu prezentovali svoje výsledky štúdií.

Mgr. Kamila Melnikov, PhD.

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.