Skočiť na hlavný obsah
Admin FZSP
29.09.2016

Hovorí sa o pandémii

Viac ako 17 miliónov životov si v celom svete každý rok vyžiadajú srdcovo-cievne ochorenia. Za hrozivou štatistikou sa skrývajú reálni ľudia, ktorí  mali svoje rodiny, svoje príbehy, ale žiaľ aj tragický spoločný osud. Je dostatočný dôvod na to, aby sme si práve dnes, kedy je Svetový deň srdca uvedomili, že zaujímať sa o zdravie a vedome robiť kroky k zníženiu následkov srdcovo-cievnych ochorení, nie je len fráza. Podľa Slovenskej ligy za prevenciu a liečbu kardiovaskulárnych ochorení, práve spomínané ochorenia zostávajú hlavnou príčinou smrti v Európskej únii.

Je potrebné sa zamyslieť nad tým, čo nášmu srdcu robí dobre a čo zle. Infarkt sa žiaľ skloňuje aj u príliš mladých ľudí. „Cesta k nemu vedie aj cez našu životosprávu. V prvom rade ide o to čo jeme,“ zdôrazňuje lekár a dekan Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity Jaroslav Slaný. Ako ďalej podotkol, v tomto kontexte sú to nepochybne živočíšne tuky, ktoré obsahujú veľké množstvo nasýtených mastných kyselín a to nášmu srdiečku nerobí dobre, na rozdiel od tukov rastlinných. Rybích sa báť nemusíme, majú iné zloženie ako tuky teplokrvných živočíchov. „Okrem výberu tukov by som podčiarkol dostatok zeleniny, vlákniny a pohyb. Aby sme žili dlho a plnohodnotne, je treba mať zdravé srdce a spomínaných pár zásad sú k tomu jednoduchou cestou, ktoré zvládne úplne každý“, hovorí Jaroslav Slaný.

Svetová zdravotnícka organizácia WHO uvádza, že základnou myšlienkou Svetového dňa srdca je zvýšiť verejné povedomie o rozpoznaní prvých príznakov ochorení kardiovaskulárneho systému a hlavne propagovať možnosti prevencie ich predčasného vzniku prostredníctvom zdravého životného štýlu. V celosvetovom meradle sa podľa WHO hovorí o pandémii srdcovo-cievnych ochorení, na ktoré každoročne umiera približne 17,5 milióna ľudí. Predpokladá sa, že do roku 2030 sa tento počet zvýši až na 23 miliónov. Aspoň 80 % predčasných úmrtí spôsobených srdcovými chorobami alebo cievnymi mozgovými príhodami by sa dalo predísť, ak by boli pod kontrolou hlavné rizikové faktory, fajčenie, nezdravé stravovanie a nedostatok fyzickej aktivity. Je nevyhnutné, aby ľudia pochopili, že musia sami prevziať zodpovednosť za zdravie svojho srdca.

Uverejnil: www.globalnews.sk

Nestíhaš všetko sledovať? Nevadí!
Prihlás sa do newslettera a už ti nič neujde

Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.