Futbalová pomôcka? Vedro na hlave!
Pravidelný tréning na zelenom trávniku pod taktovkou profesionálna, vyvážené menu, perfektne tvarovaná obuv kontra každodenná rutina v podobe nosenia vedier s vodou na hlave, sporadická jednotvárna strava a chodenie na boso uprostred africkej buše. V prvom prípade je reč o slovenských futbalových dorastencoch, v druhom prípade ide o obyčajných chlapcov z Kene vo veku 15 až 18 rokov. Kto z nich má správne držanie tela?
Na takýto výskum sa podujal verejný zdravotník Michal Rafajdus z Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity. V rovníkovej Afrike sa sústredil na vekovo rovnakú skupinu chlapcov, ako bola vzorka mladých slovenských športovcov. Rozdiel v ich životnom štýle je priepastný a laik by predpokladal, že víťazmi v správnom držaní tela budú naši mladí futbalisti. Veď majú k tomu všetky podmienky a predpoklady...
„Futbalisti, s ktorými som pracoval, sú mladí ľudia. Na maximum sa venujú športu, do ktorého dajú úplne nasadenie. Je to však pomerne jednostranný pohyb ktorý nie je dostatočne kompenzovaný. To znamená, že nie je správne zacvičovať len určité partie, ale svalstvo musí byť rozvinuté rovnomerne a dostatočne. No a mimo toho, vzhľadom na svoj vek, pomerne veľa času trávia sklonení nad tabletom či mobilom.
Takže tieto dva závažné faktory spôsobujú to, že futbaloví dorastenci, keď som hodnotil držanie tela z profilu, majú vo veľkej miere hlavu v predsadení a mimo správnej osi. To je žiaľ syndróm tejto doby v našich zemepisných šírkach“, popisuje výsledky svojho výskumu M. Rafajdus. No a čo zistil v Keni? Miestni tínedžeri sú na tom neporovnateľne lepšie. Podľa slov nášho odborníka, v bežnom živote majú vyváženejší pohyb: „Práve vďaka tomu u nich nedochádza k takzvanej svalovej disbalancii. I keď sme u niektorých odchýlky zlého držania tela zaznamenali, no ani u jedného meraného chlapca nedominovalo patologické predsadenie hlavy.“
(ab)
Foto: archív M. R.
Uverejnil: Denník ŠPORT