Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHOP)
16.novembera sme si pripomenuli Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby pľúc vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou od roku 2003.
Je to chronické ochorenie, ktorého podstata spočíva v zúžení dýchacích ciest (obštrukcii) v dôsledku trvalého zápalu. Ak sú zápalovým procesom postihnuté aj pľúcne mechúriky(alveoly) dochádza k abnormálnemu rozšíreniu pľúc(pľúcny emfyzém). V takom prípade je možné normálne vdychovať, ale zúžené dýchacie cesty nedovolia, aby vzduch telo úplne opustil. V dôsledku toho pri každom nádychu zostáva v pľúcach príliš veľké množstvo zbytkového vzduchu. Príznaky ochorenia sa často objavujú až vtedy, keď dochádza k závažnému poškodeniu pľúcneho tkaniva. Postupom času sa príznaky môžu zhoršovať.
Hlavnými príznakmi ochorenia sú:
- dušnosť, hlavne pri fyzických aktivitách,
- sipot,
- bolesť na hrudi,
- chronický kašeľ s množstvom hlienu, ktorý môže byť priehľadný, biely, žltý alebo nazelenalý,
- zmodranie pier alebo nechtov (cyanóza),
- časté respiračné infekcie (infekcie dýchacích ciest),
- únava,
- neúmyselný úbytok hmotnosti (v neskorších fázach).
Ľudia s CHOCHP často zažívajú epizódy nazývané exacerbácia, počas ktorých sa ich symptómy zhoršia a sú prítomné počas niekoľkých dní a dlhšie.
K rizikovým faktorom vzniku obštrukčnej choroby pľúc patrí:
- Fajčenie tabaku.
Najviac signifikantný rizikový faktor vzniku CHOCHP je dlhodobé fajčenie. Čím viac rokov fajčíte a čím viac krabičiek denne, tým väčšie je vaše riziko. Ľudia, ktorí majú astmu a fajčia: kombinácia astmy - chronického ochorenia dýchacích ciest - a fajčenia zvyšuje riziko CHOCHP ešte omnoho viac.
- Expozícia prachu a chemikálií v zamestnaní.
Dlhodobá expozícia chemickými výparmi a prachu v zamestnaní môže dráždiť pľúca a spôsobovať v nich zápaly.
- Vek.
ochorenie sa vyvíja pomalšie v priebehu viacerých rokov, takže väčšina ľudí má okolo 35 rokov, kedy sa začnú objavovať prvé príznaky.
- Genetika.
Nie veľmi časté genetické ochorenie známe ako alfa-1-antitrypsin deficiencia je zdrojom niektorých prípadov CHOCHP. Iné genetické faktory pravdepodobne spôsobujú, že niektorí fajčiarisú viac náchylní k tejto choroby
Hlavným cieľom liečby je redukcia príznakov ochorenia, najmä dušnosti a s tým spojenej zníženej tolerancie fyzickej záťaže a zníženej kvality života. Dôležité je obmedziť budúce riziká, predchádzať akútnym exacerbáciam, poklesu pľúcných funkcií a zabrániť tak vzniku komplikácií. K liekom používaným pri CHOCHP patria bronchodilatancia, ktoré pomáhajú uvoľniť svaly dýchacích ciest a rozširujú dýchacie cesty. Obvykle sa používajú pomocou inhalátorov alebo nebulizátorov. Pre zníženie zápalu v dýchacích cestách môžu byť pridané glukokortikosteroidy. Medzi ďalšie pokročilejšie spôsoby liečby CHOCHP zaraďujeme kyslíkovú terapiu a operácie.
Určité zmeny životného štýlu môžu tiež pomôcť zmierniť príznaky alebo poskytnúť úľavu:
- pokiaľ fajčíte, prestaňte !
- pokiaľ je to možné, vyvarujte sa pasívnemu fajčeniu a chemickým výparom
- poraďte sa s lekárom o tom, aké cvičenie je pre vás bezpečné
- pre zníženie rizika ďalších respiračných infekcií, spýtajte sa svojho lekára, či by ste mali dostať každoročné očkovanie proti chrípke, pneumokokovú vakcínu alebo vakcínu proti tetanu, ktorá zahrňuje ochranu pred pertussis (čiernym kašľom)