Metodologické zásady tvorenia otázok v dotazníku
Typy dotazníkových otázok:
Typy otázok podľa obsahu

Obsahové zameranie otázok a efektívnosť ich použitia je ovplyvňované teoretickými a metodologickými základmi sociálneho výskumu, jeho programom ako aj špecifikou objektu výskumu. Podľa obsahu otázok v závislosti na objekte sociálneho výskumu je možno vydeliť otázky, ktoré sa vzťahujú k jednaniu dotazovaných, spolu s faktografickými otázkami, ktoré sa vzťahujú k oblasti vedomia dotazovaných.
 
Typy otázok podľa formy:
  • a)
    otvorené, voľné
  • b)
    zatvorené (dichotomické, výberové, vyraďovacie, poradové)
  • c)
    otázky polouzavreté (polootvorené)
 
Typy otázok podľa funkcie:
  • a)
    otázky filtračné – ich funkciou je rozdeliť súbor na skupiny a ďalej sa dotazovať už len tej skupiny, ktorej názory nás zaujímajú. Tým sa vylučuje tá časť súboru, ktorá sa k problémom nemôže vyjadriť alebo sa jej skúmané problémy bezprostredne nedotýkajú.
  • b)
    otázky kontrolné - – cieľom týchto otázok je preveriť pravdivosť odpovedí na základnú otázku dotazníka. Za ich pomoci sa oceňuje kvalita získanej informácie. Spravidla sa kontrolujú tie otázky, ktoré tesne súvisia so základným cieľom a predmetom výskumu, pretože v týchto prípadoch je stupeň hodnovernosti (validity) nesmierne dôležitý. Obvykle sa základné a kontrolné otázky usporiadajú v dotazníku tak, aby dotazovaný nemohol pri jeho vyplňovaní nájsť priamu súvislosť.