Usporiadanie a obtiažnosť otázok
Usporiadanie otázok by malo podporovať záujem dotazovaného a nezvyšovať jeho únavu. Všeobecne je prijímané pravidlo dávať na začiatok otázky zaujímavé s možnosťou jednoduchej odpovede. Stredná časť dotazníka by mala obsahovať otázky zložitejšie, ktoré vyžadujú sústredenú introspekciu (sebapozorovanie, sebahodnotenie), rôzne škálové otázky a pod. Záverečná časť obvykle obsahuje ľahší typ otázok, na ktoré je možno odpovedať bez intenzívnejšieho sústreďovania, psychickej záťaže či pamäťovej kombinácie. Je potrebné uplatniť požiadavku jednoduchosti vyplňovania dotazníka. Táto požiadavka musí byť v súlade s požiadavkou optimálnej formalizácie dotazníka, ktorá súčasne zabezpečuje postihnutie celého komplexu skúmanej problematiky.
Dotazníky musia byť spracované v jazyku, ktorý zodpovedá národnostnej štruktúre spoločnosti a rešpektovať mentalitu, biopsychické, sociálne a ďalšie charakteristiky skúmanej sociálnej skupiny.
Inštrukcia k vyplňovaniu dotazníka má byť pojmovo jasná a všeobecne platná pre celý dotazník. Táto časť dotazníka sa preto overuje a v predvýskume tak, aby bola zrozumiteľná pre všetkých dotazovaných.