Dotazník
V tejto kapitole sa oboznámime so základnou technikou exploratívnej metódy výskumu - dotazníkom, prostredníctvom ktorého získavame prevažne empirické fakty o subjektívnej stránke sociálnej reality. Dotazovanie sa uskutočňuje na základe systematicky usporiadaných otázok, ktoré sú určované predmetom sociálneho výskumu a jednotlivými pracovnými hypotézami. Dotazník sa vyznačuje vysokou formalizáciou a štandardizáciou, čo vyplýva aj z požiadaviek a nárokov štatistických metód spracovania informácií.
Základným problémom dotazovania je premena komunikačného a interakčného procesu, ktorý je bežný v rôznych životných situáciach, na spôsob získavania čo najspoľahlivejších dát. To závisí na troch základných podmienkach:
  • respondent musí byť schopný na príslušné otázky odpovedať,
  • musí byť ochotný odpovedať,
  • dotazovateľ (anketár, výskumník) musí byť schopný vyčleniť zo subjektívnych výrokov respondenta objektívne dáta;
Schopnosť respondenta odpovedať na otázky je záležitosťou príslušných kognitívnych predpokladov. Z hľadiska teórie komunikácie to zodpovedá štádiu, kedy respondent je v roli príjemcu danej informácie, v našom prípade otázky. Predovšetkým je nutné, aby respondent našej otázke porozumel.