Novosyntetizovaný polypeptid, ktorý vznikol v procese translácie, sa nazýva prekurzor a podlieha ďalším úpravám, tzv. potraslačným modifikáciám.
Každá syntéza polypeptidového reťazca sa začína metionínom, dalo by sa predpokladať, že metionín je prvou aminokyselinou v každej bielkovine. U mnohých bielkovín je metionín však potranslačnou reakciou odstránený a nahradený inou aminokyselinou na N-konci vlákna. Pri eukaryotoch je aminokyselina na N-terminále acetylovaná. Iné aminokyseliny inkorporované do polypeptidového vlákna sú individuálne modifikované, fosforylované, glykozylované alebo sú pridané ďalšie karboxylové skupiny. Len málo baktériových proteínov je glykozylovaných na rozdiel od eukaryotových proteínov.
Glykozylácia proteínov má veľký význam z imunologického hľadiska, lebo zväčša len glykozylované proteíny sú dobrými antigénami, proti ktorým organizmus vytvára protilátky (významné pri tvorbe vakcín).
Mnoho polypeptidov je poskladaných do terciálnych a kvartérnych štruktúr formovaním kovalentných medzivláknových disulfidových väzieb.