Pohlavne prenosné ochorenia je všeobecný názov pre infekcie šírené priamym pohlavným kontaktom. Starší termín pre túto skupinu ochorenia je označenie: venerologické ochorenia.
Venerologické ochorenia sú infekčné ochorenia, ktoré sa prenášajú z človeka na človeka priamym kontaktom, väčšinou pohlavným stykom. Pohlavné ochorenia podliehajú povinnému hláseniu, evidencii a liečeniu. Pacient je povinný podrobiť sa terapii i kontrole a lekárovi označiť jedincov, s ktorými mal priamy – sexuálny kontakt.
Ochorenia prenášané pohlavným stykom sa prejavujú po nákaze miestne (okrem HIV), a neskôr sa objavia aj celkové príznaky. Pôvodcovia pohlavných ochorení sú baktérie, chlamýdie, kvasinky, plesne, vírusy. Veľké percento infikovaných ľudí je vo veku do 20 rokov, homosexuálov, a osôb s rizikovým – promiskuitným spôsobom správania. K liečbe sa zahrňuje liečba infikovaného jedinca i jeho sexuálnych partnerov. Prevencia spočíva v odstránení rizikového správania a v používaní ochranných pomôcok (kondóm)pri pohlavnom styku.
Najbežnejšími ochoreniami sú syfilis a kvapavka. Ale poznáme približne ďalších 20 ochorení patriacich k pohlavne prenosným ochoreniam. Patrí medzi ne napríklad scabies, pediculosis pubis, herpes progenitalis, condyloma acuminatum, chlamydia, cytomegalovírus, AIDS…
Výskyt niektorých sexuálne prenosných ochorení je najvyšší v skupine mladistvých osôb – napríklad chlamýdiových a gonoroidných infekcií. Ich prevalencia je u žien najvyššia v období 18-19 rokov. Taktiež vysokú prevalenciu v tomto období má HPV infekcia. Mladiství sú biologicky náchylnejší k infekciu, môžu mať viacero krátkodobých vzťahov, nechránených, a tiež môžu odmietať návštevu lekára. Zvýšené riziko infekcie je u sexuálne aktívnych detí do 15 rokov, mladistvých žijúcich v nápravných zariadeniach, mužov s homosexuálnou orientáciou a užívateľov intravenózne podávaných drog.