Typy otázok v rozhovore
 Podľa Pattona (In Hendl, 2005) existuje šesť typov otázok:
  • 1.
    Otázky vzťahujúce sa ku skúsenostiam alebo k správaniu
    Tieto otázky sa týkajú aktivít osoby.
  • 2.
    Otázky vzťahujúce sa k názorom
    Odpovede na tieto otázky nám objasňujú, čo si ľudia myslia o svete, aké majú ciele, zámery, po čom túžia, aké vyznávajú hodnoty, atď.
  • 3.
    Otázky, vzťahujúce sa k pocitom
    Ide o otázky ktoré smerujú k preskúmaniu citových reakcií ľudí na ich prežité zážitky a skúsenosti. Zisťujeme prirodzené, emotívne odpovede na to čo sa deje alebo čo sa stalo. Je nutné, rozlišovať medzi názormi a citovými reakciami. Ak položíme otázku: ”Čo teda cítite?” a skúmaná osoba odpovie: “Myslím si, že za daných okolností je to najlepšia možnosť.“ V takomto prípade otázka nebola zodpovedaná. Otázka bola zameraná na prežívanie – pocity. Odpoveď vyjadrovala analytickú interpretáciu, názor a nie pocit.
  • 4.
    Otázky, vzťahujúce sa k vedomostiam a schopnostiam
    Odpovede na otázky majú objasniť, čo subjekt skutočne vie alebo pozná a nie čo si myslí alebo cíti. Predpokladom je, že fakty a informácie sú skutočne známe. Ide o fakty o prípade.
  • 5.
    Otázky, vzťahujúce sa k vnímaniu
    Odpovede sa týkajú toho, čo skúmaná osoba videla alebo počula. Odpovede majú objasniť stimuly, ktorým bol respondent vystavený.
  • 6.
    Otázky demografické a kontextové
    Otázky sa týkajú identifikačných charakteristík jedinca (ako je vek, vzdelanie, zamestnanie, príjem apod.). Týkajú sa rutinných záležitostí.